Coronet of a baron - link to home pageUnited Kingdom peerage creations 1801 to 2014: a list compiled by David Beamish

Chronological list 1801–1900

Home page | Chronological list 1801–2014 | Alphabetical index 1801–2014 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2014
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2014
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
NEW   List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary

The colour code used on this page is shown in the List of administrations.

17 Jan 1801 (H:I)L. Moore of Moore Place in the County of Kent – Charles Moore (1st M. of Drogheda (I)) (died 22 Dec 1822, extinct(3) 29 June 1892)
19 Jan 1801 (H:I)L. Loftus of Long Loftus in the County of York – Charles Tottenham Loftus (1st M. of Ely (I)) (died 22 March 1806)
20 Jan 1801 (H:I)L. Butler of Lanthony in the County of Monmouth – Walter Butler (18th E. of Ormond and Ossory (I)) (extinct(1) 10 Aug 1820)
21 Jan 1801 (H:I)L. Carysfort of the Hundred of Norman Cross in the County of Huntingdon – John Joshua Proby (1st E. of Carysfort (I)) (died 7 April 1828, extinct(5) 4 Sep 1909)
4 Feb 1801 (P)M. of Exeter – Henry Cecil (10th E. of Exeter) (died 1 May 1804)
21 April 1801 (P)E. of Rosslyn in the County of MidLothian (special remainder) – Alexander Wedderburn (1st L. Loughborough) (died 3 Jan 1805)
27 April 1801 (X)V. St Vincent of Meaford in the County of Stafford (special remainder) – John Jervis (1st E. of St Vincent) (died 13 March 1823)
22 May 1801 (P)V. Nelson of the Nile and of Burnham Thorpe in the County of Norfolk – Horatio Nelson (1st L. Nelson) (extinct(1) 21 Oct 1805)
22 May 1801 (H)L. Alvanley of Alvanley in the County Palatine of Chester – Richard Pepper Arden (died 19 March 1804, extinct(3) 24 June 1857)
28 May 1801 (H)B. Abercromby of Aboukir and of Tullibody in the County of Clackmannan (special remainder) – Mary Anne Abercromby (died 11 Feb 1821, extinct(5) 7 Oct 1924)
18 June 1801 (P)E. of Craven in the County of York (& V. Uffington in the County of Berks) – William Craven (7th L. Craven) (died 30 July 1825)
19 June 1801 (P)E. of Onslow of Onslow in the County of Salop (& V. Cranley of Cranley in the County of Surrey) – George Onslow (4th L. Onslow) (died 17 May 1814)
22 June 1801 (P)E. of Romney (& V. Marsham of the Mote in the County of Kent) – Charles Marsham (3rd L. Romney) (died 1 March 1811)
23 June 1801 (P)E. of Chichester – Thomas Pelham (2nd L. Pelham) (died 8 Jan 1805)
23 June 1801 (H)L. Grey of Howick in the County of Northumberland – Charles Grey (died 14 Nov 1807)
26 June 1801 (P)E. of Wilton of Wilton Castle in the County of Hereford (& V. Grey de Wilton) (special remainder) – Thomas Grey Egerton (1st L. Grey de Wilton) (died 23 Sep 1814)
31 July 1801 (H:I)L. Saint Helens of Saint Helens, Isle of Wight and County of Southampton – Alleyne Fitzherbert (1st L. Saint Helens (I)) (extinct(1) 19 Feb 1839)
18 Aug 1801 (X)L. Nelson of the Nile and of Hilborough in the County of Norfolk (special remainder) – Horatio Nelson (1st V. Nelson) (died 21 Oct 1805)
2 Oct 1801 (H:I)L. Thomond of Taplow Court in the County of Buckingham – Murrough O’Brien (1st M. of Thomond (I)) (extinct(1) 10 Feb 1808)
27 Nov 1801 (H)D. of Sussex (& E. of Inverness & L. Arklow) – Augustus Frederick (extinct(1) 21 April 1843)
27 Nov 1801 (H)D. of Cambridge (& E. of Tipperary & L. Culloden) – Adolphus Frederick (died 8 July 1850, extinct(2) 17 March 1904)
15 Dec 1801 (H:I)L. Keith of Stonehaven Marischal in the County of Kincardine – George Keith Elphinstone (1st L. Keith (I)) (extinct(1) 10 March 1823)
16 Dec 1801 (H)L. Hutchinson of Alexandria and of Knocklofty in the County of Tipperary – John Hely Hutchinson (extinct(1) 29 June 1832)
15 Feb 1802 (H)L. Redesdale of Redesdale in the County of Northumberland – John Mitford (died 16 Jan 1830, extinct(2) 2 May 1886)
27 Feb 1802 (P)V. Curzon of Penn in the County of Buckingham – Asheton Curzon (1st L. Curzon) (died 21 March 1820)
1 April 1802 (X)L. Rivers of Sudeley Castle in the County of Gloucester (special remainder) – George Pitt (1st L. Rivers) (died 7 May 1803, extinct(6) 31 March 1880)
19 April 1802 (H)L. Ellenborough of Ellenborough in the County of Cumberland – Edward Law (died 13 Dec 1818)
19 June 1802 (H)B. Sandys of Ombersley in the County of Worcester (special remainder) – Mary Hill (Mss of Downshire) (died 1 Aug 1836)
28 July 1802 (H:I)L. Arden of Arden in the County of Warwick – Charles George Percival (2nd L. Arden (I)) (died 5 July 1840, extinct(5) 10 Jan 1929)
29 July 1802 (H:I)L. Sheffield of Sheffield in the County of York – John Baker Holroyd (1st L. Sheffield (I)) (died 30 May 1821, extinct(3) 21 April 1909)
24 Dec 1802 (H)V. Melville of Melville in the County of Edinburgh (& L. Dunira in the County of Perth) – Henry Dundas (died 29 May 1811)
17 Sep 1803 (X)L. Keith of Banheath in the County of Dumbarton (special remainder) – George Keith Elphinstone (1st L. Keith) (died 10 March 1823, extinct(2) 11 Nov 1867)
26 Oct 1803 (P)C. of Bath in the County of Somerset – Henrietta Laura Murray-Pulteney (1st B. Bath) (extinct(1) 14 July 1808)
14 May 1804 (P)E. of Powis in the County of Montgomery (& V. Clive of Ludlow in the County of Salop & L. Herbert of Chirbury in the County of Salop & L. Powis of Powis Castle in the County of Montgomery) – Edward Clive (1st L. Clive) (died 16 May 1839)
1 Sep 1804 (H)L. Lake of Delhi and Laswary and of Aston Clinton in the County of Buckingham – Gerard Lake (died 20 Feb 1808, extinct(3) 24 June 1848)
12 Jan 1805 (H)V. Sidmouth of Sidmouth in the County of Devon – Henry Addington (died 15 Feb 1844)
1 May 1805 (H)L. Barham of Barham Court and Teston in the County of Kent (special remainder) – Charles Middleton (died 17 June 1813)
20 Nov 1805 (P)E. Nelson of Trafalgar and of Merton in the County of Surrey (& V. Merton of Trafalgar and of Merton in the County of Surrey) (special remainder) – William Nelson (2nd L. Nelson) (died 28 Feb 1835)
20 Nov 1805 (H)L. Collingwood of Coldbourne and Hethpoole in the County of Northumberland – Cuthbert Collingwood (extinct(1) 7 March 1810)
10 Feb 1806 (H)L. Erskine of Restormel Castle in the County of Cornwall – Thomas Erskine (died 17 Nov 1823)
17 Feb 1806 (H)V. Anson of Shugborough and Orgrave in the County of Stafford (& L. Soberton of Soberton in the County of Southampton) – Thomas Anson (died 31 July 1818)
20 Feb 1806 (H:I)L. Monteagle of Westport in the County of Mayo – John Denis Brown (1st M. of Sligo (I)) (died 2 June 1809)
21 Feb 1806 (H:S)L. Ardrossan of Ardrossan in the County of Ayr – Hugh Montgomery (12th E. of Eglinton (S)) (died 14 Dec 1819)
22 Feb 1806 (H:S)L. Lauderdale of Thirlestone in the County of Berwick – James Maitland (8th E. of Lauderdale (S)) (died 15 Sep 1839, extinct(3) 22 March 1863)
24 Feb 1806 (H:I)L. Granard of Castle Donnington in the County of Leicester – George Forbes (6th E. of Granard (I)) (died 9 June 1837)
25 Feb 1806 (H)L. Crewe of Crewe in the County Palatine of Chester – John Crewe (died 28 April 1829, extinct(3) 3 Jan 1894)
26 Feb 1806 (H)L. Beauchamp of Powyke in the County of Worcester – William Lygon (died 21 Oct 1816, extinct(8) 3 Jan 1979)
13 March 1806 (H)L. Ponsonby of Imokilly in the County of Cork – William Brabazon Ponsonby (died 5 Nov 1806, extinct(4) 10 Sep 1866)
9 April 1806 (P)E. Manvers – Charles Pierrepont (1st V. Newark) (died 17 June 1816, extinct(6) 13 Feb 1955)
10 April 1806 (P)E. of Orford – Horatio Walpole (2nd L. Walpole) (died 24 Feb 1809, extinct(5) 27 Sep 1931)
11 April 1806 (P)E. Grey (& V. Howick in the County of Northumberland) – Charles Grey (1st L. Grey) (died 14 Nov 1807)
12 Nov 1806 (H:S)L. Ailsa of Ailsa in the County of Ayr – Archibald Kennedy (12th E. of Cassillis (S)) (died 8 Sep 1846)
13 Nov 1806 (H:S)L. Breadalbane of Taymouth Castle in the County of Perth – John Campbell (4th E. of Breadalbane (S)) (died 29 March 1834, extinct(2) 8 Nov 1862)
27 Nov 1806 (H:I)L. Gardner of Uttoxeter in the County of Stafford – Alan Gardner (1st L. Gardner (I)) (died 1 Jan 1809)
7 April 1807 (P)E. of Lonsdale in the County of Westmorland – William Lowther (2nd V. Lowther) (died 19 March 1844)
20 April 1807 (H)L. Manners of Foston in the County of Sutton – Thomas Manners Sutton (died 31 May 1842)
4 Nov 1807 (P)V. Lake of Delhi and Laswary and of Aston Clinton in the County of Buckingham – Gerard Lake (1st L. Lake) (died 20 Feb 1808, extinct(3) 24 June 1848)
9 Nov 1807 (H:S)V. Cathcart of Cathcart in the County of Renfrew (& L. Greenock of Greenock in the County of Renfrew) – William Cathcart (10th L. Cathcart (S)) (died 16 June 1843)
9 Nov 1807 (H)L. Gambier of Iver in the County of Bucks – James Gambier (extinct(1) 19 April 1833)
3 Feb 1809 (H:S)L. Hopetoun of Hopetoun in the County of Linlithgow (special remainder) – James Hope (3rd E. of Hopetoun (S)) (died 29 May 1816)
19 July 1809 (P)E. of Harrowby in the County of Lincoln (& V. Sandon of Sandon in the County of Stafford) – Dudley Ryder (2nd L. Harrowby) (died 26 Dec 1847)
4 Sep 1809 (H)V. Wellington of Talavera and of Wellington in the County of Somerset (& L. Douro of Wellesley in the County of Somerset) – Arthur Wellesley (died 14 Sep 1852)
28 Feb 1812 (P)E. of Wellington in the County of Somerset – Arthur Wellesley (1st V. Wellington) (died 14 Sep 1852)
7 Sep 1812 (P)M. of Northampton (& E. Compton of Compton in the County of Warwick & L. Wilmington of Wilmington in the County of Sussex) – Charles Compton (9th E. of Northampton) (died 24 May 1828)
7 Sep 1812 (P)M. Camden (& E. of Brecknock) – John Jeffreys Pratt (2nd E. Camden) (died 8 Oct 1840)
7 Sep 1812 (P)E. of Mulgrave (& V. Normanby of Normanby in the County of York) – Henry Phipps (1st L. & 3rd L. Mulgrave) (died 7 April 1831)
7 Sep 1812 (P)E. of Harewood in the County of York (& V. Lascelles) – Edward Lascelles (1st L. Harewood) (died 3 April 1820)
3 Oct 1812 (P)M. of Wellington in the County of Somerset – Arthur Wellesley (1st E. of Wellington) (died 14 Sep 1852)
24 Feb 1813 (P)E. of Minto in the County of Roxburgh (& V. Melgund of Melgund in the County of Forfar) – Gilbert Elliot Murray Kynynmound (1st L. Minto) (died 21 June 1814)
14 June 1813 (H:I)V. Whitworth of Adbaston in the County of Stafford – Charles Whitworth (1st L. Whitworth (I)) (extinct(1) 12 May 1825)
11 May 1814 (P)D. of Wellington in the County of Somerset (& M. Douro) – Arthur Wellesley (1st M. of Wellington) (died 14 Sep 1852)
17 May 1814 (H)L. Niddry of Niddry in the County of Linlithgow – John Hope (died 27 Aug 1823)
17 May 1814 (H)L. Lynedoch of Balgowan in the County of Perth – Thomas Graham (extinct(1) 18 Dec 1843)
17 May 1814 (H)L. Combermere of Combermere in the County Palatine of Chester – Stapleton Cotton (died 21 Feb 1865)
17 May 1814 (H)L. Hill of Almaraz and of Hawkestone in the County of Salop – Rowland Hill (extinct(1) 10 Dec 1842)
17 May 1814 (H)L. Beresford of Albuera and of Dungarvan in the County of Waterford – William Carr Beresford (extinct(1) 8 Jan 1854)
1 June 1814 (P)V. Keith – George Elphinstone (1st L. Keith) (extinct(1) 10 March 1823)
1 June 1814 (H)L. Exmouth of Canonteign in the County of Devon – Edward Pellew (died 23 Jan 1833)
1 July 1814 (H)L. Stewart of Stewart’s Court and of Ballilawn in the County of Donegal – Charles William Stewart (died 6 March 1854)
16 July 1814 (P)E. Cathcart – William Cathcart (1st V. Cathcart) (died 16 June 1843)
16 July 1814 (H:S)V. Gordon of Aberdeen in the County of Aberdeen – George Gordon (4th E. of Aberdeen (S)) (died 14 Dec 1860)
4 July 1815 (P)M. of Anglesey – Henry William Paget (2nd E. of Uxbridge) (died 29 April 1854)
4 Aug 1815 (H:I)L. Trench of Garbally in the County of Galway – Richard Trench Le Poer (2nd E. of Clancarty (I)) (died 24 Nov 1837)
7 Aug 1815 (H:S)L. Bowes of Streatlam Castle in the County of Durham and of Lunedale in the County of York – John Bowes (10th E. of Strathmore (S)) (extinct(1) 3 July 1820)
11 Aug 1815 (H:S)L. Dalhousie of Dalhousie Castle in the County of Edinburgh – George Ramsay (9th E. of Dalhousie (S)) (died 21 March 1838, extinct(2) 22 Dec 1860)
11 Aug 1815 (H:S)L. Meldrum of Morven in the County of Aberdeen – George Gordon (5th E. of Aboyne (S)) (died 17 June 1853)
11 Aug 1815 (H:S)L. Ross of Hawkhead in the County of Renfrew – George Boyle (4th E. of Glasgow (S)) (died 3 July 1843, extinct(3) 23 April 1890)
11 Aug 1815 (H:I)L. Grinstead of Grinstead in the County of Wilts – John Willoughby Cole (2nd E. of Enniskillen (I)) (died 31 March 1840)
11 Aug 1815 (H:I)L. Foxford of Stackpole Court in the County of Clare – Edmund Henry Pery (1st E. of Limerick (I)) (died 7 Dec 1844)
11 Aug 1815 (H)L. Churchill of Whichwood in the County of Oxford – Francis Almeric Spencer (died 10 March 1845)
11 Aug 1815 (H:I)L. Melbourne of Melbourne in the County of Derby – Peniston Lamb (1st V. Melbourne (I)) (died 22 July 1828, extinct(2) 29 Jan 1853)
11 Aug 1815 (H)L. Harris of Seringapatam and Mysore in the East Indies and of Belmont in the County of Kent – George Harris (died 19 May 1829)
12 Aug 1815 (H)V. Granville of Stone Park in the County of Stafford – Granville Leveson Gower (died 8 Jan 1846)
22 Nov 1815 (P)M. of Cholmondeley in the County Palatine of Chester (& E. of Rocksavage in the County Palatine of Chester) – George James Cholmondeley (4th E. of Cholmondeley) (died 10 April 1827)
24 Nov 1815 (P)E. of Verulam (& V. Grimston) – James Walter Grimston (4th V. Grimston (I)) (died 17 Nov 1845)
25 Nov 1815 (P)E. Whitworth (& L. Adbaston of Adbaston in the County of Stafford) – Charles Whitworth (1st V. Whitworth) (extinct(1) 12 May 1825)
27 Nov 1815 (P)E. Brownlow (& V. Alford) – John Cust (2nd L. Brownlow) (died 15 Sep 1853, extinct(3) 17 March 1921)
28 Nov 1815 (P)E. of Saint Germans in the County of Cornwall (special remainder) – John Eliot (2nd L. Eliot) (died 17 Nov 1823)
29 Nov 1815 (P)E. of Morley in the County of Devon (& V. Boringdon of North Molton in the County of Devon) – John Parker (2nd L. Boringdon) (died 14 March 1840)
30 Nov 1815 (P)E. of Bradford in the County of Salop (& V. Newport in the County of Salop) – Orlando Bridgeman (2nd L. Bradford) (died 7 Sep 1825)
1 Dec 1815 (P)E. Beauchamp (& V. Elmley in the County of Worcester) – William Lygon (1st L. Beauchamp) (died 21 Oct 1816, extinct(8) 3 Jan 1979)
16 Jan 1816 (X)L. Hill of Almaraz and of Hawkstone and Hardwicke in the County of Salop (special remainder) – Rowland Hill (1st L. Hill) (died 10 Dec 1842)
25 Oct 1816 (P)C. De Grey of Wrest in the County of Bedford (special remainder) – Amabell Hume-Campbell (B. Lucas) (died 4 May 1833, extinct(4) 22 Sep 1923)
27 Nov 1816 (H)L. Prudhoe of Prudhoe Castle in the County of Northumberland – Algernon Percy (extinct(1) 12 Feb 1865)
10 Dec 1816 (P)V. Exmouth of Canonteign in the County of Devon – Edward Pellew (1st L. Exmouth) (died 23 Jan 1833)
13 Feb 1817 (P)M. of Hastings (& E. of Rawdon & V. Loudoun) – Francis Rawdon-Hastings (2nd E. of Moira (I)) (died 28 Nov 1826, extinct(4) 1 Nov 1868)
3 June 1817 (H)L. Colchester of Colchester in the County of Essex – Charles Abbot (died 8 May 1829, extinct(3) 26 Feb 1919)
7 July 1821 (P)E. of Eldon in the County Palatine of Durham (& V. Encombe of Encombe in the County of Dorset) – John Scott (1st L. Eldon) (died 13 Jan 1838)
14 July 1821 (P)E. of Falmouth in the County of Cornwall – Edward Boscawen (4th V. Falmouth) (died 29 Dec 1841, extinct(2) 29 Aug 1852)
14 July 1821 (H:I)V. Hutchinson of Knocklofty in the County of Tipperary (special remainder) – Richard Hely-Hutchinson (1st E. of Donoughmore (I)) (died 22 Aug 1825)
16 July 1821 (P)E. Howe – Richard William Penn Howe (2nd V. Curzon) (died 12 May 1870)
17 July 1821 (P)M. of Ailesbury in the County of Buckingham (& E. Bruce of Whorlton in the County of York & V. Savernake of Savernake Forest, Wilts) – Charles Brudenell-Bruce (2nd E. of Ailesbury) (died 4 Jan 1856)
17 July 1821 (P)E. Somers (& V. Eastnor of Eastnor Castle in the County of Hereford) – John Somers Cocks (2nd L. Somers) (died 5 Jan 1841, extinct(3) 26 Sep 1883)
17 July 1821 (H:S)L. Ker of Kersheugh in the County of Roxburgh – William Ker (6th M. of Lothian (S)) (died 27 April 1824)
17 July 1821 (H:I)L. Minster of Minster Abbey in the County of Kent – Henry Conyngham (1st M. Conyngham (I)) (died 28 Dec 1832)
17 July 1821 (H:I)L. Ormonde of Lanthony in the County of Monmouth (special remainder) – James Wandesford Butler (19th E. of Ormonde and Ossory (I)) (died 18 May 1838, extinct(7) 25 Oct 1997)
17 July 1821 (H:S)L. Wemyss of Wemyss in the County of Fife – Francis Charteris Wemyss Douglas (8th & 4th E. of Wemyss and March (S)) (died 28 June 1853)
17 July 1821 (H:I)L. Clanbrassill of Hyde Hall in the County of Hertford and Dundalk in the County of Louth – Robert Jocelyn (3rd E. of Roden (I)) (died 20 March 1870, extinct(3) 3 July 1897)
17 July 1821 (H:I)L. Kingston of Mitchelstown in the County of Cork – George King (3rd E. of Kingston (I)) (died 18 Oct 1839, extinct(3) 8 Sep 1869)
17 July 1821 (H:I)L. Silchester of Silchester in the County of Southampton – Thomas Pakenham (2nd E. of Longford (I)) (died 24 May 1835)
17 July 1821 (H)L. Glenlyon of Glenlyon in the County of Perth – James Murray (died 12 Oct 1837, extinct(5) 8 May 1957)
17 July 1821 (H)L. Maryborough of Maryborough in the Queen’s County – William Wellesley Pole (died 22 Feb 1845, extinct(3) 25 July 1863)
17 July 1821 (H)L. Oriel of Ferrard in the County of Louth – John Foster (died 16 Aug 1828)
17 July 1821 (H)L. Stowell of Stowell Park in the County of Gloucester – William Scott (extinct(1) 28 Jan 1836)
17 July 1821 (H)L. Ravensworth of Ravensworth Castle in the County Palatine of Durham and of Elsington in the County of Northumberland – Thomas Henry Liddell (died 7 March 1855)
17 July 1821 (H)L. Delamere of Vale Royal in the County Palatine of Chester – Thomas Cholmondeley (died 30 Oct 1855)
17 July 1821 (H)L. Forester of Willey Park in the County of Salop – Cecil Weld Forester (died 23 May 1828)
18 July 1821 (P)E. of Stradbroke in the County of Suffolk (& V. Dunwich in the County of Suffolk) – John Rous (1st L. Rous) (died 27 Aug 1827)
18 July 1821 (H)B. Rayleigh of Terling Place in the County of Essex (special remainder) – Charlotte Mary Gertrude Strutt (died 1 Sep 1836)
4 Feb 1822 (P)D. of Buckingham and Chandos (& M. of Chandos & E. Temple of Stowe in the County of Buckingham) (special remainder) – Richard Nugent-Temple-Grenville (2nd M. of Buckingham) (died 17 Jan 1839, extinct(3) 26 March 1889)
1 March 1823 (H)L. Bexley of Bexley in the County of Kent – Nicholas Vansittart (extinct(1) 8 Feb 1851)
22 April 1823 (P)V. Beresford of Beresford in the County of Stafford – William Carr Beresford (1st L. Beresford) (extinct(1) 8 Jan 1854)
8 July 1823 (X)E. Vane (& V. Seaham of Seaham in the County Palatine of Durham) (special remainder) – Charles William Vane (3rd M. of Londonderry (I)) (died 6 March 1854)
8 Dec 1823 (X)V. Clancarty of the County of Cork – Richard Trench (2nd E. of Clancarty (I)) (died 24 Nov 1837)
30 Jan 1824 (H)L. Gifford of Saint Leonard in the County of Devon – Robert Gifford (died 4 Sep 1826)
26 Jan 1825 (H:I)L. Penshurst of Penshurst in the County of Kent – Percy Clinton Sydney Smythe (6th V. Strangford (I)) (died 29 May 1855, extinct(3) 9 Jan 1869)
30 June 1826 (P)M. of Bristol (& E. Jermyn of Horningsherth in the County of Suffolk) – Frederick William Hervey (5th E. of Bristol) (died 15 Feb 1859)
3 July 1826 (H:I)L. Tadcaster of Tadcaster in the County of York – William O’Bryen (2nd M. of Thomond (I)) (extinct(1) 21 Aug 1846)
4 July 1826 (H:I)L. Somerhill of Somerhill in the County of Kent – Ulick John de Burgh (1st M. of Clanricarde (I)) (died 13 Dec 1826, extinct(2) 12 April 1916)
5 July 1826 (H:S)L. Wigan of Haigh Hall in the County Palatine of Lancaster – James Lindsay (7th E. of Balcarres (S)) (died 15 Dec 1869)
6 July 1826 (H:I)L. Ranfurly of Ramphorlie in the County of Renfrew – Thomas Knox (2nd V. Northland (I)) (died 26 April 1840)
8 July 1826 (H)L. Farnborough of Bromley Hill Place in the County of Kent – Charles Long (extinct(1) 17 Jan 1838)
10 July 1826 (H)L. de Tabley of Tabley House in the County Palatine of Chester – John Fleming Leicester (died 18 June 1827, extinct(3) 22 Nov 1895)
12 July 1826 (H)L. Wharncliffe of Wortley in the County of York – James Archibald Stuart Wortley Mackenzie (died 19 Dec 1845)
14 July 1826 (H)L. Feversham of Duncombe Place in the County of York – Charles Duncombe (died 16 July 1841)
15 July 1826 (H)L. Seaford of Seaford in the County of Sussex – Charles Rose Ellis (died 1 July 1845)
19 Dec 1826 (P)E. Amherst of Arracan in the East Indies (& V. Holmesdale in the County of Kent) – William Pitt Amherst (2nd L. Amherst) (died 13 March 1857, extinct(5) 4 March 1993)
8 Feb 1827 (P)V. Combermere of Bhurtpore in the East Indies and of Combermere in the County Palatine of Chester – Stapleton Cotton (1st L. Combermere) (died 21 Feb 1865)
25 April 1827 (H)L. Lyndhurst of Lyndhurst in the County of Southampton – John Singleton Copley (extinct(1) 12 Oct 1863)
28 April 1827 (H)V. Goderich of Nocton in the County of Lincoln – Frederick John Robinson (died 28 Jan 1859, extinct(3) 22 Sep 1923)
28 April 1827 (H:I)L. Fife of the County of Fife – James Duff (4th E. of Fife (I)) (extinct(1) 9 March 1857)
30 April 1827 (H)L. Tenterden of Hendon in the County of Middlesex – Charles Abbott (died 4 Nov 1832, extinct(4) 16 Sep 1939)
1 May 1827 (H)L. Plunket of Newtown in the County of Cork – William Conyngham Plunket (died 5 Jan 1854)
24 July 1827 (H)L. Melros of Tynninghame in the County of Haddington – Thomas Hamilton (L. Binning) (extinct(1) 1 Dec 1858)
5 Oct 1827 (P)M. of Cleveland – William Harry Vane (3rd E. of Darlington) (died 29 Jan 1842, extinct(4) 21 Aug 1891)
5 Oct 1827 (P)E. of Dudley of Dudley Castle in the County of Stafford (& V. Ednam of Ednam in the County of Roxburgh) – John William Ward (4th V. Dudley and Ward) (extinct(1) 6 March 1833)
6 Oct 1827 (P)E. Cawdor of Castle Martin in the County of Pembroke (& V. Emlyn of Emlyn in the County of Carmarthen) – John Frederick Campbell (2nd L. Cawdor) (died 7 Nov 1860)
21 Jan 1828 (H)L. Cowley of Wellesley in the County of Somerset – Henry Wellesley (died 27 April 1847)
22 Jan 1828 (H)Vss Canning of Kilbrahan in the County of Kilkenny (special remainder) – Joan Canning (died 15 March 1837, extinct(2) 17 June 1862)
22 Jan 1828 (H)L. Stuart de Rothesay of the Isle of Bute – Charles Stuart (extinct(1) 6 Nov 1845)
23 Jan 1828 (H)L. Heytesbury of Heytesbury in the County of Wilts – William A’Court (died 31 May 1860)
26 Jan 1828 (H:S)L. Rosebery of Rosebery in the County of Edinburgh – Archibald John Primrose (4th E. of Rosebery (S)) (died 4 March 1868)
28 Jan 1828 (H:I)L. Clanwilliam of Clanwilliam in the County of Tipperary – Richard Meade (3rd E. of Clanwilliam (I)) (died 7 Oct 1879)
29 Jan 1828 (H)L. Durham of the City of Durham and of Lambton Castle in the County Palatine of Durham – John George Lambton (died 28 July 1840)
30 Jan 1828 (H)L. Skelmersdale of Skelmersdale in the County Palatine of Lancaster – Edward Bootle Wilbraham (died 3 April 1853)
2 Feb 1828 (H)L. Wallace of Knaresdale in the County of Northumberland – Thomas Wallace (extinct(1) 23 Feb 1844)
5 June 1829 (H)L. Wynford of Wynford Eagle in the County of Dorset – William Draper Best (died 3 March 1845)
22 Nov 1830 (H)L. Brougham and Vaux of Brougham in the County of Westmorland – Henry Brougham (extinct(1) 7 May 1868)
4 June 1831 (H)E. of Munster (& V. FitzClarence & L. Tewkesbury) (special remainder) – George FitzClarence (died 20 March 1842, extinct(7) 30 Dec 2000)
17 June 1831 (H:S)L. Kilmarnock of Kilmarnock in the County of Ayr – William George Hay Carr (18th E. of Erroll (S)) (died 19 April 1846)
20 June 1831 (H:I)L. Fingall of Woolhampton Lodge in the County of Berks – Arthur James Plunkett (8th E. of Fingall (I)) (died 30 July 1836, extinct(5) 5 March 1984)
20 June 1831 (H:I)L. Sefton of Croxteth in the County Palatine of Lancaster – William Philip Molyneux (2nd E. of Sefton (I)) (died 20 Nov 1838, extinct(6) 13 April 1972)
20 June 1831 (H:I)L. Clements of Kilmacrenan in the County of Donegal – Nathaniel Clements (2nd E. of Leitrim (I)) (died 31 Dec 1854, extinct(4) 9 June 1952)
20 June 1831 (H:S)L. Rossie of Rossie in the County of Perth – George William Fox Kinnaird (9th L. Kinnaird (S)) (extinct(1) 7 Jan 1878)
20 June 1831 (H)L. Dover of Dover in the County of Kent – George James Welbore Agar Ellis (died 10 July 1833, extinct(4) 10 Sep 1899)
10 Sep 1831 (P)M. of Ailsa of the Isle of Ailsa in the County of Ayr – Archibald Kennedy (12th E. of Cassillis (S)) (died 8 Sep 1846)
10 Sep 1831 (H)E. of Burlington (& L. Cavendish of Keighley in the County of York) – George Augustus Henry Cavendish (died 4 May 1834)
10 Sep 1831 (H:I)L. Kenlis of Kenlis or Kells in the County of Meath – Thomas Taylour (2nd M. of Headfort (I)) (died 6 Dec 1870)
10 Sep 1831 (H:I)L. Chaworth of Eaton Hall in the County of Hereford – John Chambre Brabazon (10th E. of Meath (I)) (died 15 March 1851)
10 Sep 1831 (H:S)L. Dunmore of Dunmore in the Forest of Athole in the County of Perth – George Murray (5th E. of Dunmore (S)) (died 11 Nov 1836, extinct(5) 12 Aug 1980)
10 Sep 1831 (H:I)L. Ludlow – George James Ludlow (3rd E. Ludlow (I)) (extinct(1) 16 April 1842)
10 Sep 1831 (H:S)L. Hamilton of Wishaw in the County of Lanark – Robert Montgomery Hamilton (8th L. Belhaven and Stenton (S)) (extinct(1) 22 Dec 1868)
10 Sep 1831 (H:I)L. Howden of Howden and Grimston in the County of York – John Francis Cradock (1st L. Howden (I)) (died 1 July 1839, extinct(2) 9 Oct 1873)
10 Sep 1831 (H)L. Panmure of Brechin and Navar in the County of Forfar – William Maule (died 13 April 1852, extinct(2) 6 July 1874)
10 Sep 1831 (H)L. Oakley of Caversham in the County of Oxford – George Cadogan (died 15 Sep 1864)
10 Sep 1831 (H)L. Poltimore of Poltimore in the County of Devon – George Warwick Bampfylde (died 19 Dec 1858)
10 Sep 1831 (H)L. Wenlock of Wenlock in the County of Salop – Robert Lawley (extinct(1) 10 April 1834)
10 Sep 1831 (H)L. Mostyn of Mostyn in the County of Flint – Edward Pryce Lloyd (died 3 April 1854)
10 Sep 1831 (H)L. Segrave of Berkeley Castle in the County of Gloucester – William Fitzhardinge Berkeley (extinct(1) 10 Oct 1857)
10 Sep 1831 (H)L. Templemore of Templemore in the County of Donegall – Arthur Chichester (died 26 Sep 1837)
10 Sep 1831 (H)L. Dinorben of Kinmell in the County of Denbigh – William Lewis Hughes (died 10 Feb 1852, extinct(2) 6 Oct 1852)
12 Sep 1831 (P)M. of Breadalbane (& E. of Ormelie) – John Campbell (4th E. of Breadalbane (S)) (died 29 March 1834, extinct(2) 8 Nov 1862)
12 Sep 1831 (P)E. of Camperdown of Lundie in the County of Forfar and of Gleneagles in the County of Perth – Robert Dundas Haldane-Duncan (2nd V. Duncan) (died 22 Dec 1859, extinct(4) 5 Dec 1933)
13 Sep 1831 (P)M. of Westminster – Robert Grosvenor (2nd E. Grosvenor) (died 17 Feb 1845)
14 Sep 1831 (H:I)L. Cloncurry of Cloncurry in the County of Kildare – Valentine Browne Lawless (2nd L. Cloncurry (I)) (died 28 Oct 1853, extinct(4) 18 July 1929)
15 Sep 1831 (P)E. of Lichfield of Lichfield in the County of Stafford – Thomas William Anson (2nd V. Anson) (died 18 March 1854)
15 Sep 1831 (H)L. de Saumarez in the Island of Guernsey – James Saumarez (died 9 Oct 1836)
14 May 1832 (H)L. Godolphin of Farnham Royal in the County of Bucks – Francis Godolphin Osborne (died 15 Feb 1850, extinct(6) 20 March 1964)
15 May 1832 (H:S)L. Hunsdon of Scutterskelfe in the County of York – Lucius Bentinck Cary (10th V. Falkland (S)) (extinct(1) 12 March 1884)
16 May 1832 (H)L. Amesbury of Kintbury, Amesbury and of Barton Bourt in the County of Berks and of Aston Hall in the County of Flint – Charles Dundas (extinct(1) 30 June 1832)
22 Dec 1832 (H)L. Stanley of Bickerstaffe in the County Palatine of Lancaster – Edward Smith Stanley (died 30 June 1851)
28 Jan 1833 (H)L. Western of Rivenhall in the County of Essex – Charles Callis Western (extinct(1) 4 Nov 1844)
28 Jan 1833 (P)D. of Sutherland in Scotland – George Granville Leveson Gower (2nd M. of Stafford) (died 19 July 1833)
29 Jan 1833 (P)D. of Cleveland (& L. Raby of Raby Castle in the County of Durham) – William Harry Vane (1st M. of Cleveland) (died 29 Jan 1842, extinct(4) 21 Aug 1891)
23 March 1833 (P)E. of Durham (& V. Lambton) – John George Lambton (1st L. Durham) (died 28 July 1840)
13 April 1833 (P)E. of Ripon in the County of York – Frederick John Robinson (1st V. Goderich) (died 28 Jan 1859, extinct(3) 22 Sep 1923)
10 May 1833 (P)E. Granville (& L. Leveson of Stone in the County of Stafford) – Granville Leveson Gower (1st V. Granville) (died 8 Jan 1846)
7 June 1833 (H:S)L. Solway of Kinmount in the County of Dumfries – Charles Douglas (6th M. of Queensberry (S)) (extinct(1) 3 Dec 1837)
28 March 1834 (H)L. Denman of Dovedale in the County of Derby – Thomas Denman (died 22 Sep 1854)
3 June 1834 (H)B. Wenman of Thame Park and Swalcliffe in the County of Oxford – Sophia Elizabeth Wykam (extinct(1) 9 Aug 1870)
19 July 1834 (H)L. Duncannon of Bessborough in the County of Kilkenny – John William Ponsonby (died 16 May 1847)
10 Jan 1835 (H:I)L. Fitzgerald of Desmond and of Clan Gibbon in the County of Cork – William Fitz Gerald Vesey-FitzGerald (2nd L. Fitz Gerald and Vesey (I)) (extinct(1) 11 May 1843)
12 Jan 1835 (H)L. Abinger of Abinger in the County of Surrey and of the City of Norwich – James Scarlett (died 7 April 1844)
13 Jan 1835 (H)L. De L’Isle and Dudley of Penshurst in the County of Kent – Philip Charles Sidney (died 4 March 1851)
10 March 1835 (H)V. Canterbury of the City of Canterbury (& L. Bottesford of Bottesford in the County of Leicester) – Charles Manners Sutton (died 21 July 1845, extinct(6) 26 Feb 1941)
10 April 1835 (H)L. Ashburton of Ashburton in the County of Devon – Alexander Baring (died 12 May 1848)
8 May 1835 (H)L. Glenelg of Glenelg in the County of Inverness – Charles Grant (extinct(1) 23 April 1866)
11 May 1835 (H)L. Hatherton of Hatherton in the County of Stafford – Edward John Littleton (died 4 May 1863)
12 May 1835 (H)L. Strafford of Harmondsworth in the County of Middlesex – John Byng (died 3 June 1860)
13 June 1835 (H:I)L. Worlingham of Beccles in the County of Suffolk – Archibald Acheson (2nd E. of Gosford (I)) (died 27 March 1849)
20 Jan 1836 (H)L. Cottenham of Cottenham in the County of Cambridge – Charles Christopher Pepys (died 29 April 1851)
22 Jan 1836 (H)B. Stratheden of Cupar in the County of Fife (special remainder) – Mary Elizabeth Campbell (died 25 March 1860)
23 Jan 1836 (H)L. Langdale of Langdale in the County of Westmorland – Henry Bickersteth (extinct(1) 18 April 1851)
27 Jan 1837 (P)E. of Effingham in the County of Surrey – Kenneth Alexander Howard (11th L. Howard of Effingham) (died 13 Feb 1845)
27 Jan 1837 (H)L. Portman of Orchard Portman in the County of Somerset – Edward Berkeley Portman (died 19 Nov 1888)
28 Jan 1837 (P)E. of Ducie (& L. Moreton of Tortworth in the County of Gloucester) – Thomas Moreton (4th L. Ducie) (died 22 June 1840)
28 Jan 1837 (H)L. Lovat of Lovat in the County of Inverness – Thomas Alexander Fraser (died 28 June 1875)
30 Jan 1837 (P)E. of Yarborough (& L. Worsley of Apuldurcombe in the Isle of Wight) – Charles Pelham (2nd L. Yarborough) (died 5 Sep 1846)
30 Jan 1837 (H)L. Bateman of Shobdon in the County of Hereford – William Hanbury (died 22 July 1845, extinct(3) 4 Nov 1931)
13 Feb 1837 (H:I)L. Charlemont of Charlemont in the County of Armagh (special remainder) – Francis William Caulfeild (2nd E. of Charlemont (I)) (died 26 Dec 1863, extinct(2) 12 Jan 1892)
11 Aug 1837 (H:S)E. Innes – James Henry Robert Innes-Ker (6th D. of Roxburghe (S)) (died 23 April 1879)
12 Aug 1837 (H)E. of Leicester of Holkham in the County of Norfolk (& V. Coke) – Thomas William Coke (died 30 June 1842)
25 June 1838 (P)M. of Normanby in the County of York – Constantine Henry Phipps (2nd E. of Mulgrave) (died 28 July 1863)
30 June 1838 (P)E. of Lovelace (& V. Ockham of Ockham in the County of Surrey) – William King (8th L. King) (died 29 Dec 1893)
2 July 1838 (P)E. of Zetland – Lawrence Dundas (2nd L. Dundas) (died 19 Feb 1839)
5 July 1838 (H:S)L. Kintore of Kintore in the County of Aberdeen – Anthony Adrian Keith Falconer (7th E. of Kintore (S)) (died 11 July 1844, extinct(4) 25 May 1966)
6 July 1838 (H:I)L. Lismore of Shanbally castle in the County of Tipperary – Cornelius O’Callaghan (1st V. Lismore (I)) (died 30 May 1857, extinct(2) 29 Oct 1898)
7 July 1838 (H:I)L. Rossmore of Monaghan in the County of Monaghan – Warner William Westenra (2nd L. Rossmore (I)) (died 10 Aug 1842)
9 July 1838 (H:I)L. Carew of Castleboro’ in the County of Wexford – Robert Shapland Carew (1st L. Carew (I)) (died 2 June 1856)
10 July 1838 (H)L. De Mauley of Canford in the County of Dorset – William Francis Spencer Ponsonby (died 16 May 1855)
11 July 1838 (H)L. Wrottesley of Wrottesley in the County of Stafford – John Wrottesley (died 16 March 1841)
12 July 1838 (H)L. Sudeley of Toddington in the County of Gloucester – Charles Hanbury Tracy (died 10 Feb 1858)
13 July 1838 (H)L. Methuen of Corsham in the County of Wilts – Paul Methuen (died 11 Sep 1849)
20 April 1839 (P)V. Ponsonby of Imokilly in the County of Cork – John Ponsonby (2nd L. Ponsonby) (extinct(1) 21 Feb 1855)
20 April 1839 (H)L. Beauvale of Beauvale in the County of Nottingham – Frederick James Lamb (extinct(1) 29 Jan 1853)
8 May 1839 (H:I)L. Furnival of Malahide in the County of Dublin – Richard Wogan Talbot (2nd L. Talbot de Malahide (I)) (extinct(1) 29 Oct 1849)
9 May 1839 (H)L. Stanley of Alderley in the County of Chester – John Thomas Stanley (died 2 Oct 1850)
10 May 1839 (H)L. Stuart de Decies of Dromana within the Decies in the County of Waterford – Henry Villiers Stuart (extinct(1) 23 Jan 1874)
11 May 1839 (H)L. Leigh of Stoneleigh in the County of Warwick – Chandos Leigh (died 27 Sep 1850)
13 May 1839 (H)L. Wenlock of Wenlock in the County of Salop – Paul Beilby Thompson (died 9 May 1852, extinct(6) 14 June 1932)
14 May 1839 (H)L. Lurgan of Lurgan in the County of Armagh – Charles Brownlow (died 30 April 1847, extinct(5) 17 Sep 1991)
15 May 1839 (H)L. Colborne of West Harling in the County of Norfolk – Nicholas William Ridley Colborne (extinct(1) 3 May 1854)
16 May 1839 (H)L. De Freyne of Artagh in the County of Roscommon – Arthur French (extinct(1) 29 Sep 1856)
7 June 1839 (H)L. Dunfermline of Dunfermline in the County of Fife – James Abercromby (died 17 April 1858, extinct(2) 2 July 1868)
5 Sep 1839 (H)L. Monteagle of Brandon in the County of Kerry – Thomas Spring Rice (died 7 Feb 1866)
14 Dec 1839 (H)L. Seaton of Seaton in the County of Devon – John Colborne (died 17 April 1863, extinct(4) 12 March 1955)
21 Dec 1839 (P)E. of Auckland (& L. Eden of Norwood in the County of Surrey) – George Eden (2nd L. Auckland) (extinct(1) 1 Jan 1849)
23 Dec 1839 (H)L. Keane of Ghuznee in Affghanistan and of Cappoquin in the County of Waterford – John Keane (died 26 Aug 1844, extinct(3) 27 Nov 1901)
10 April 1840 (H)Dss of Inverness – Cecilia Letitia Underwood (extinct(1) 1 Aug 1873)
19 Aug 1840 (H)L. Sydenham of Sydenham in the County of Kent and of Toronto in Canada – Charles Poulett Thomson (extinct(1) 19 Sep 1841)
30 June 1841 (H)L. Campbell of Saint Andrews in the County of Fife – John Campbell (died 23 June 1861)
16 Aug 1841 (P)E. of Gainsborough in the County of Lincoln (& V. Campden of Campden in the County of Gloucester & L. Noel of Ridlington in the County of Rutland) – Charles Noel Noel (3rd L. Barham) (died 10 June 1866)
16 Aug 1841 (H:S)L. Oxenfoord of Cousland in the County of Edinburgh (special remainder) – John Dalrymple (8th E. of Stair (S)) (died 10 Jan 1853)
17 Aug 1841 (P)E. Fitzhardinge – William Fitzhardinge Berkeley (1st L. Segrave) (extinct(1) 10 Oct 1857)
17 Aug 1841 (H:I)L. Kenmare of Castle Rosse in the County of Kerry – Valentine Browne (2nd E. of Kenmare (I)) (extinct(1) 31 Oct 1853)
18 Aug 1841 (H)L. Ennishowen and Carrickfergus of Ennishowen in the County of Donegal and of Carrickfergus in the County of Antrim – George Hamilton Chichester (extinct(1) 20 Oct 1883)
19 Aug 1841 (H)L. Vivian of Glynn and Truro in the County of Cornwall – Richard Hussey Vivian (died 20 Aug 1842)
20 Aug 1841 (H)L. Congleton of Congleton in the County Palatine of Chester – Henry Brooke Parnell (died 8 June 1842)
8 Dec 1841 (P)P. of Wales (& E. of Chester) – Albert Edward (D. of Cornwall) (merged in Crown 22 Jan 1901)
27 Sep 1842 (P)V. Hill of Hawkstone and of Hardwick in the County of Salop (special remainder) – Rowland Hill (1st L. Hill) (died 10 Dec 1842)
22 Oct 1844 (P)E. of Ellenborough in the County of Cumberland (& V. Southam of Southam in the County of Gloucester) – Edward Law (2nd L. Ellenborough) (extinct(1) 22 Dec 1871)
25 Jan 1845 (H)L. Metcalfe of Fern Hill in the County of Berks – Charles Theophilus Metcalfe (extinct(1) 12 Sep 1846)
25 April 1846 (H)L. Gough of Chinkeangfoo in China and of Maharajpore and the Sutlej in the East Indies – Hugh Gough (died 2 March 1869)
2 May 1846 (H)V. Hardinge of Lahore and of King’s Newton in the County of Derby – Henry Hardinge (died 24 Sep 1856)
6 July 1846 (H)E. of Ellesmere of Ellesmere in the County of Salop (& V. Brackley of Brackley in the County of Northampton) – Francis Egerton (died 18 Feb 1857)
18 Sep 1847 (P)E. of Strafford (& V. Enfield of Enfield in the County of Middlesex) – John Byng (1st L. Strafford) (died 3 June 1860)
18 Sep 1847 (H)L. Acheson of Clancairney in the County of Armagh – Archibald Acheson (died 15 June 1864)
20 Sep 1847 (H:I)L. Dartrey of Dartrey in the County of Monaghan – Richard Dawson (3rd L. Cremorne (I)) (died 12 May 1897, extinct(3) 9 Feb 1933)
21 Sep 1847 (H)L. Milford of Picton Castle in the County of Pembroke – Richard Bulkeley Philipps Philipps (extinct(1) 3 Jan 1857)
12 May 1848 (H)L. Eddisbury of Winnington in the County Palatine of Chester – Edward John Stanley (died 16 June 1869)
15 June 1849 (P)V. Gough of Goojerat of the Punjaub and of the City of Limerick in Ireland – Hugh Gough (1st L. Gough) (died 2 March 1869)
25 Aug 1849 (P)M. of Dalhousie of Dalhousie Castle in the County of Edinburgh and of the Punjaub – James Andrew Ramsay (10th E. of Dalhousie (S)) (extinct(1) 22 Dec 1860)
13 Nov 1849 (H:S)L. Elgin of Elgin in Scotland – James Bruce (8/12 E. of Elgin and Kincardine (S)) (died 20 Nov 1863)
17 Jan 1850 (X)E. of Dublin – Edward (Prince of Wales) (merged in Crown 22 Jan 1901)
22 Jan 1850 (H:I)L. Clandeboye of Clandeboye in the County of Down – Frederick Temple Blackwood (5th L. Dufferin and Claneboye (I)) (died 12 Feb 1902, extinct(5) 29 May 1988)
4 March 1850 (H)L. Londesborough of Londesborough in the East Riding of the County of York – Albert Denison Denison (died 15 Jan 1860)
5 March 1850 (H)L. Overstone of Overstone and of Fotheringhay, both in the County of Northampton – Samuel Jones Loyd (extinct(1) 17 Nov 1883)
11 June 1850 (P)E. of Cottenham of Cottenham in the County of Cambridge (& V. Crowhurst of Crowhurst in the County of Surrey) – Charles Christopher Pepys (1st L. Cottenham) (died 29 April 1851)
15 July 1850 (H)L. Truro of Bowes in the County of Middlesex – Thomas Wilde (died 11 Nov 1855, extinct(3) 8 March 1899)
20 Dec 1850 (H)L. Cranworth of Cranworth in the County of Norfolk – Robert Monsey Rolfe (extinct(1) 26 July 1868)
26 Feb 1851 (H)L. Broughton of Broughton de Gyfford in the County of Wilts – John Cam Hobhouse (extinct(1) 3 June 1869)
5 April 1851 (X)L. de Freyne of Coolavin in the County of Sligo (special remainder) – Arthur French (1st L. de Freyne) (died 29 Sep 1856)
1 March 1852 (H)L. Saint Leonards of Slaugham in the County of Sussex – Edward Burtenshaw Sugden (died 29 Jan 1875, extinct(4) 1 June 1985)
1 May 1852 (H)V. Stratford de Redcliffe in the County of Somerset – Stratford Canning (extinct(1) 14 Aug 1880)
20 Oct 1852 (H)L. Raglan of Raglan in the County of Monmouth – FitzRoy James Henry Somerset (died 28 June 1855)
16 Jan 1856 (l)L. Wensleydale of Wensleydale in the North Riding of the County of York – James Parke (died 25 Feb 1868)
26 Feb 1856 (H)L. Aveland of Aveland in the County of Lincoln – Gilbert John Heathcote (died 6 Sep 1867, extinct(4) 29 March 1983)
12 March 1856 (H:I)L. Kenmare of Castlerosse in the County of Kerry – Thomas Browne (3rd E. of Kenmare (I)) (died 26 Dec 1871, extinct(5) 14 Feb 1952)
25 June 1856 (H)L. Lyons of Christchurch in the County of Southampton – Edmund Lyons (died 23 Nov 1858, extinct(2) 5 Dec 1887)
23 July 1856 (X)L. Wensleydale of Walton in the County Palatine of Lancaster – James Parke (L. Wensleydale) (extinct(1) 25 Feb 1868)
29 Aug 1856 (H)L. Belper of Belper in the County of Derby – Edward Strutt (died 30 June 1880)
19 Nov 1856 (H:I)L. Talbot de Malahide in the County of Dublin – James Talbot (4th L. Talbot of Malahide (I)) (died 14 April 1883, extinct(4) 14 April 1973)
11 April 1857 (P)E. Cowley (& V. Dangan in the County of Meath) – Henry Richard Charles Wellesley (2nd L. Cowley) (died 15 July 1884)
11 April 1857 (H)V. Eversley of Heckfield in the County of Southampton – Charles Shaw Lefevre (extinct(1) 28 Dec 1888)
15 Sep 1857 (H)L. Ebury of Ebury Manor in the County of Middlesex – Robert Grosvenor (died 18 Nov 1893)
16 Sep 1857 (H)L. Macaulay of Rothley in the County of Leicester – Thomas Babington Macaulay (extinct(1) 28 Dec 1859)
1 Oct 1857 (H:I)L. Skene of Skene in the County of Aberdeen – James Duff (5th E. of Fife (I)) (died 7 Aug 1879, extinct(2) 29 Jan 1912)
15 Jan 1858 (H)L. Chesham of Chesham in the County of Buckingham – Charles Compton Cavendish (died 10 Nov 1863)
1 March 1858 (H)L. Chelmsford of Chelmsford in the County of Essex – Frederic Thesiger (died 5 Oct 1878)
2 Aug 1858 (H)L. Churston of Churston Ferrers and Lupton in the County of Devon – John Buller Yarde Buller (died 4 Sep 1871)
14 Aug 1858 (H:S)L. Strathspey of Strathspey in the Counties of Inverness and Moray – John Charles Grant (7th E. of Seafield (S)) (died 18 Feb 1881, extinct(2) 31 March 1884)
16 Aug 1858 (H)L. Clyde of Clydesdale in Scotland – Colin Campbell (extinct(1) 14 Aug 1863)
28 Aug 1858 (H)L. Kingsdown of Kingsdown in the County of Kent – Thomas Pemberton Leigh (extinct(1) 7 Oct 1867)
14 April 1859 (H)L. Leconfield of Leconfield in the East Riding of the County of York – George Wyndham (died 18 March 1869)
15 April 1859 (H)L. Egerton of Tatton in the County Palatine of Chester – William Tatton Egerton (died 21 Feb 1883, extinct(4) 30 Jan 1958)
16 April 1859 (H)L. Tredegar of Tredegar in the County of Monmouth – Charles Morgan Robinson Morgan (died 16 April 1875, extinct(6) 17 Nov 1962)
21 May 1859 (P)E. Canning – Charles John Canning (2nd V. Canning) (extinct(1) 17 June 1862)
21 May 1859 (H:S)L. Elphinstone of Elphinstone in the County of Stirling – John Elphinstone (13th L. Elphinstone (S)) (extinct(1) 19 July 1860)
23 June 1859 (X)E. of Winton – Archibald William Montgomerie (13th E. of Eglinton (S)) (died 4 Oct 1861)
28 June 1859 (H)L. Lyveden of Lyveden in the County of Northampton – Robert Vernon Smith (died 10 Nov 1873)
29 June 1859 (H)L. Llanover of Llanover and Abercarn in the County of Monmouth – Benjamin Hall (extinct(1) 27 April 1867)
18 Aug 1859 (H)L. Taunton of Taunton in the County of Somerset – Henry Labouchere (extinct(1) 13 July 1869)
17 Feb 1860 (P)E. of Dudley of Dudley Castle in the County of Stafford (& V. Ednam of Ednam in the County of Roxburgh) – William Ward (11th L. Ward) (died 7 May 1885)
22 March 1860 (X)L. Brougham and Vaux of Brougham in the County of Westmorland and of Highhead Castle in the County of Cumberland (special remainder) – Henry Brougham (1st L. Brougham and Vaux) (died 7 May 1868)
1 Sep 1860 (X)L. Kinnaird of Rossie in the County of Perth (special remainder) – George William Fox Kinnaird (9th L. Kinnaird (S)) (died 7 Jan 1878, extinct(5) 27 Feb 1997)
15 Jan 1861 (H)L. Herbert of Lea in the County of Wilts – Sidney Herbert (died 2 Aug 1861)
27 June 1861 (H)L. Westbury of Westbury in the County of Wilts – Richard Bethell (died 20 July 1873)
30 July 1861 (H)E. Russell of Kingston Russell in the County of Dorset (& V. Amberley of Amberley in the County of Gloucester and of Ardsalla in the County of Meath) – John Russell (died 28 May 1878)
5 Aug 1861 (H)L. Fitzhardinge of the City and County of the City of Bristol – Maurice Frederick Fitzhardinge Berkeley (died 17 Oct 1867, extinct(3) 5 Dec 1916)
21 Oct 1861 (H)C. of Cromartie (& B. Castlehaven of Castlehaven in the County of Cromartie & Vss Tarbat of Tarbat in the County of Cromartie & B. Macleod of Castle Leod in the County of Cromartie) (special remainder) – Anne Hay-Mackenzie Sutherland-Leveson-Gower (Dss of Sutherland) (died 25 Nov 1888)
19 June 1863 (X)E. Saint Maur of Berry Pomeroy in the County of Devon – Edward Adolphus Seymour (12th D. of Somerset) (extinct(1) 28 Nov 1885)
19 Aug 1863 (H)L. Annaly of Annaly and Rathcline in the County of Longford – Henry White (died 1 Sep 1873)
20 Aug 1863 (H)L. Houghton of Great Houghton in the West Riding of the County of York – Richard Monckton Milnes (died 11 Aug 1885, extinct(2) 20 June 1945)
27 April 1864 (H)B. Buckhurst of Buckhurst in the County of Sussex (special remainder) – Elizabeth Sackville West (C. De La Warr) (died 1 Jan 1870)
3 Jan 1866 (H)L. Romilly of Barry in the County of Glamorgan – John Romilly (died 23 Dec 1874, extinct(4) 29 June 1983)
4 Jan 1866 (H)L. Northbrook of Stratton in the County of Southampton – Francis Thornhill Baring (died 6 Sep 1866)
21 Feb 1866 (H)V. Halifax of Monk Bretton in the West Riding of the County of York – Charles Wood (died 8 Aug 1885)
1 May 1866 (H:S)L. Barrogill of Barrogill Castle in the County of Caithness – James Sinclair (14th E. of Caithness (S)) (died 28 March 1881, extinct(2) 25 May 1889)
2 May 1866 (H:I)L. Clermont of Clermont Park in the County of Louth – Thomas Fortescue (1st L. Clermont (I)) (extinct(1) 29 July 1887)
3 May 1866 (H:I)L. Meredyth of Dollardstown in the County of Meath – William Meredyth Somerville (1st L. Athlumney (I)) (died 7 Dec 1873, extinct(2) 8 Jan 1929)
24 May 1866 (H)D. of Edinburgh (& E. of Kent & E. of Ulster) – Alfred Ernest Albert (extinct(1) 30 July 1900)
1 June 1866 (P)E. of Kimberley of Kimberley in the County of Norfolk – John Wodehouse (3rd L. Wodehouse) (died 8 April 1902)
12 June 1866 (H:I)L. Kenry of Kenry in the County of Limerick – Edwin Richard Windham Windham-Quin (3rd E. of Dunraven and Mount Earl (I)) (died 6 Oct 1871, extinct(2) 14 June 1926)
12 July 1866 (P)E. of Dartrey of Dartrey in the County of Monaghan – Richard Dawson (3rd L. Cremorne (I)) (died 12 May 1897, extinct(3) 9 Feb 1933)
12 July 1866 (H:I)L. Monck of Ballytrammon in the County of Wexford – Charles Stanley Monck (4th V. Monck (I)) (died 29 Nov 1894)
13 July 1866 (H:I)L. Hartismere of Hartismere in the County of Suffolk – John Henniker-Major (4th L. Henniker (I)) (died 16 April 1870)
14 July 1866 (H)L. Lytton of Knebworth in the County of Hertford – Edward George Earle Lytton Bulwer Lytton (died 18 Jan 1873)
16 July 1866 (H)L. Hylton of Hylton in the County Palatine of Durham and of Petersfield in the County of Southampton – William George Hylton Jolliffe (died 1 June 1876)
31 July 1866 (H)L. Strathnairn of Strathnairn in the County of Nairn and of Jhansi in the East Indies – Hugh Henry Rose (extinct(1) 16 Oct 1885)
3 Aug 1866 (H)L. Penrhyn of Llandegai in the County of Carnarvon – Edward Gordon Douglas Pennant (died 31 March 1886)
31 Aug 1866 (H:I)L. Brancepeth of Brancepeth in the County Palatine of Durham – Gustavus Frederick Hamilton Russell (7th V. Boyne (I)) (died 27 Oct 1872)
26 Feb 1867 (H)L. Colonsay of Colonsay and Oronsay in the County of Argyll – Duncan McNeill (extinct(1) 31 Jan 1874)
27 Feb 1867 (H)L. Cairns of Garmoyle in the County of Antrim – Hugh MacCalmont Cairns (died 2 April 1885)
15 April 1868 (H)L. Kesteven of Casewick in the County of Lincoln – John Trollope (died 17 Dec 1874, extinct(3) 5 Nov 1915)
16 April 1868 (H)L. Ormathwaite of Ormathwaite in the County of Cumberland – John Benn Walsh (died 3 Feb 1881, extinct(6) 8 March 1984)
17 April 1868 (H)L. Fitzwalter of Woodham Walter in the County of Essex – Brook William Bridges (extinct(1) 6 Dec 1875)
18 April 1868 (H)L. O’Neill of Shanes Castle in the County of Antrim – William O’Neill (died 18 April 1883)
6 July 1868 (H:I)V. Bridport of Cricket Saint Thomas in the County of Somerset and of Bronté in the Kingdom of Italy – Alexander Nelson Hood (3rd L. Bridport (I)) (died 4 June 1904)
17 July 1868 (H)L. Napier of Magdâla in Abyssinia and of Caryngton in the County Palatine of Chester – Robert Cornelis Napier (died 14 Jan 1890)
25 July 1868 (P)E. of Feversham of Ryedale in the North Riding of the County of York (& V. Helmsley of Helmsley in the North Riding of the County of York) – William Ernest Duncombe (3rd L. Feversham) (died 13 Jan 1915, extinct(3) 4 Sep 1963)
30 Nov 1868 (H)Vss Beaconsfield of Beaconsfield in the County of Buckingham – Mary Anne Disraeli (extinct(1) 15 Dec 1872)
8 Dec 1868 (H:I)L. Gormanston of Whitewood in the County of Meath – Edward Anthony John Preston (13th V. Gormanston (I)) (died 28 Sep 1876)
9 Dec 1868 (H)L. Hatherley of Down Hatherley in the County of Gloucester – William Page Wood (extinct(1) 10 July 1881)
3 April 1869 (H)L. Lawrence of the Punjaub and of Grately in the County of Southampton – John Laird Mair Lawrence (died 27 June 1879)
6 April 1869 (H)L. Penzance of Penzance in the County of Cornwall – James Plaisted Wilde (extinct(1) 9 Dec 1899)
29 June 1869 (H:S)L. Dunning of Dunning and Pitcairns in the County of Perth – John Rogerson Rollo (10th L. Rollo (S)) (died 2 Oct 1916)
7 Dec 1869 (H:S)L. Balinhard of Farnell in the County of Forfar – James Carnegie (9th E. of Southesk (S)) (died 21 Feb 1905)
8 Dec 1869 (H:I)L. Hare of Convamore in the County of Cork – William Hare (3rd E. of Listowel (I)) (died 5 June 1924)
9 Dec 1869 (H)L. Howard of Glossop in the County of Derby – Edward George Fitz-alan Howard (died 1 Dec 1883)
10 Dec 1869 (H)L. Castletown of Upper Ossory in the Queen’s County – John Wilson FitzPatrick (died 22 Jan 1883, extinct(2) 29 May 1937)
11 Dec 1869 (H)L. Acton of Aldenham in the County of Salop – John Emerich Edward Dalberg-Acton (died 19 June 1902)
13 Dec 1869 (H)L. Robartes of Lanhydrock and of Truro in the County of Cornwall – Thomas James Agar-Robartes (died 9 March 1882, extinct(6) 22 Dec 1974)
14 Dec 1869 (H)L. Wolverton of Wolverton in the County of Buckingham – George Carr Glyn (died 24 July 1873)
15 Dec 1869 (H)L. Greville of Clonyn in the County of Westmeath – Fulke Southwell Greville-Nugent (died 25 Jan 1883, extinct(4) 9 Dec 1987)
3 May 1870 (H)L. Kildare of Kildare in the County of Kildare – Charles William Fitzgerald (died 10 Feb 1887)
14 June 1870 (H)L. O’Hagan of Tullahogue in the County of Tyrone – Thomas O’Hagan (died 1 Feb 1885)
26 Oct 1870 (H)L. Lisgar of Lisgar and Bailieborough in the County of Cavan – John Young (extinct(1) 6 Oct 1876)
23 March 1871 (H)L. Dalling and Bulwer of Dalling in the County of Norfolk – William Henry Lytton Earle Bulwer (extinct(1) 23 May 1872)
28 March 1871 (H)L. Sandhurst of Sandhurst in the County of Berks – William Rose Mansfield (died 23 June 1876)
9 June 1871 (H)B. Burdett-Coutts of Highgate and Brookfield in the County of Middlesex – Angela Georgina Burdett-Coutts (extinct(1) 30 Dec 1906)
23 June 1871 (P)M. of Ripon in the County of York – George Frederick Samuel Robinson (2nd E. of Ripon) (died 9 July 1900, extinct(2) 22 Sep 1923)
7 Aug 1871 (H:I)L. Bloomfield of Ciamhalltha in the County of Tipperary – John Arthur Douglas Bloomfield (2nd L. Bloomfield (I)) (extinct(1) 17 Aug 1879)
4 Nov 1871 (H)L. Blachford of Wisdome in the County of Devon – Frederic Rogers (extinct(1) 21 Nov 1889)
13 Nov 1871 (P)E. of Dufferin in the County of Down (& V. Clandeboye of Clandeboye in the County of Down) – Frederick Temple Blackwood (5th L. Dufferin and Claneboye (I)) (died 12 Feb 1902, extinct(5) 29 May 1988)
13 Feb 1872 (H)V. Ossington of Ossington in the County of Nottingham – John Evelyn Denison (extinct(1) 7 March 1873)
16 July 1872 (H:S)L. Ettrick of Ettrick in the County of Selkirk – Francis Napier (10th L. Napier (S)) (died 19 Dec 1898)
1 Oct 1872 (H)L. Hanmer of Hanmer and of Flint (both in the County of Flint) – John Hanmer (extinct(1) 8 March 1881)
23 Oct 1872 (H)L. Selborne of Selborne in the County of Southampton – Roundell Palmer (died 4 May 1895)
25 March 1873 (H:S)L. Breadalbane of Kenmore in the County of Perth – Gavin Campbell (7th E. of Breadalbane (S)) (extinct(1) 19 Oct 1922)
28 March 1873 (P)V. Portman of Bryanston in the County of Dorset – Edward Berkeley Portman (1st L. Portman) (died 19 Nov 1888)
9 April 1873 (H:I)L. Somerton of Somerley in the County of Southampton – John Charles Herbert Welbore Ellis Agar (3rd E. of Normanton (I)) (died 19 Dec 1896)
10 April 1873 (H)L. Waveney of South Elmham in the County of Suffolk – Robert Alexander Shafto Adair (extinct(1) 5 Feb 1886)
12 June 1873 (H)L. Marjoribanks of Ladykirk in the County of Berwick – David Robertson (extinct(1) 19 June 1873)
23 Aug 1873 (H)L. Aberdare of Duffryn in the County of Glamorgan – Henry Austin Bruce (died 25 Feb 1895)
8 Jan 1874 (H)L. Lanerton of Lanerton in the County of Cumberland – Edward Granville George Howard (extinct(1) 8 Oct 1880)
9 Jan 1874 (H)L. Moncreiff of Tulliebole in the County of Kinross – James Moncreiff (died 27 April 1895)
10 Jan 1874 (H)L. Coleridge of Ottery St Mary in the County of Devon – John Duke Coleridge (died 14 June 1894)
12 Jan 1874 (H)L. Emly of Jervoe in the County of Limerick – William Monsell (died 20 April 1894, extinct(2) 24 Nov 1932)
27 Feb 1874 (P)D. of Westminster – Hugh Lupus Grosvenor (3rd M. of Westminster) (died 22 Dec 1899)
27 Feb 1874 (P)E. Sydney of Scadbury in the County of Kent – John Robert Townshend (3rd V. Sydney) (extinct(1) 14 Feb 1890)
28 Feb 1874 (H)L. Carlingford of Carlingford in the County of Louth – Chichester Samuel Parkinson Fortescue (extinct(1) 30 Jan 1898)
2 March 1874 (H)L. Cottesloe of Swanbourne and of Hardwick in the County of Buckingham – Thomas Francis Fremantle (died 3 Dec 1890)
5 March 1874 (H)L. Hammond of Kirkella in the town and County of the town of Kingston upon Hull – Edmund Hammond (extinct(1) 29 April 1890)
6 March 1874 (H)V. Cardwell of Ellerbeck in the County Palatine of Lancaster – Edward Cardwell (extinct(1) 15 Feb 1886)
6 March 1874 (H)L. Hampton of Hampton Lovett and of Westwood in the County of Worcester – John Somerset Pakington (died 9 April 1880)
16 March 1874 (H)L. Winmarleigh of Winmarleigh in the County Palatine of Lancaster – John Wilson Patten (extinct(1) 11 July 1892)
2 April 1874 (P)E. of Ravensworth of Ravensworth Castle in the County Palatine of Durham (& L. Eslington of Eslington Park in the County of Northumberland) – Henry Thomas Liddell (2nd L. Ravensworth) (died 19 March 1878, extinct(3) 7 Feb 1904)
24 May 1874 (H)D. of Connaught and Strathearn (& E. of Sussex) – Arthur William Patrick Albert (died 16 Jan 1942, extinct(2) 26 April 1943)
11 June 1875 (H:S)L. Douglas of Douglas in the County of Lanark – Cospatrick Alexander Home (11th E. of Home (S)) (died 4 July 1881)
12 June 1875 (H:S)L. Ramsay of Glenmark in the County of Forfar – George Ramsay (12th E. of Dalhousie (S)) (died 20 July 1880)
14 June 1875 (H)L. Grey de Radcliffe in the County Palatine of Lancaster – Arthur Edward Holland Grey Egerton (extinct(1) 18 Jan 1885)
13 Jan 1876 (H:S)D. of Gordon of Gordon Castle in Scotland (& E. of Kinrara in the County of Inverness) – Charles Henry Gordon-Lennox (6th D. of Richmond (S)) (died 27 Sep 1903)
13 Jan 1876 (H:I)L. Fermanagh of Lisnaskea in the County of Fermanagh – John Crichton (3rd E. of Erne (I)) (died 3 Oct 1885)
14 Jan 1876 (P)M. of Abergavenny in the County of Monmouth (& E. of Lewes in the County of Sussex) – William Nevill (5th E. of Abergavenny) (died 12 Dec 1915)
14 Jan 1876 (H)L. Harlech of Harlech in the County of Merioneth (special remainder) – John Ralph Ormsby-Gore (died 15 June 1876)
15 Jan 1876 (P)E. of Wharncliffe in the West Riding of the County of York (& V. Carlton of Carlton in the West Riding of the County of York) (special remainder) – Edward Montagu Stuart Granville Stuart-Wortley-Mackenzie (3rd L. Wharncliffe) (died 13 May 1899)
15 Jan 1876 (H)L. Alington of Crichel in the County of Dorset – Henry Gerard Sturt (died 17 Feb 1904, extinct(3) 17 Sep 1940)
17 Jan 1876 (H)L. Tollemache of Helmingham Hall in the County of Suffolk – John Tollemache (died 9 Dec 1890)
18 Jan 1876 (H)L. Gerard of Bryn in the County Palatine of Lancaster – Robert Tolver Gerard (died 15 March 1887)
10 June 1876 (P)E. of Northbrook in the County of Southampton (& V. Baring of Lee in the County of Kent) – Thomas George Baring (2nd L. Northbrook) (died 15 Nov 1904, extinct(2) 12 April 1929)
21 Aug 1876 (H)E. of Beaconsfield in the County of Buckingham (& V. Hughenden of Hughenden in the County of Buckingham) – Benjamin Disraeli (extinct(1) 19 April 1881)
2 Oct 1876 (H)L. Sackville of Knole in the County of Kent (special remainder) – Mortimer Sackville-West (died 1 Oct 1888)
16 Oct 1876 (A)L. Blackburn of Killearn in the County of Stirling – Colin Blackburn (died 8 Jan 1896)
17 Oct 1876 (A)L. Gordon of Drumearn in the County of Stirling – Edward Strathearn Gordon (died 21 Aug 1879)
29 Nov 1876 (H)L. Airey of Killingworth in the County of Northumberland – Richard Airey (extinct(1) 13 Sep 1881)
3 Jan 1877 (P)E. of Redesdale in the County of Northumberland – John Thomas Freeman-Mitford (2nd L. Redesdale) (extinct(1) 2 May 1886)
16 April 1878 (H)L. Norton of Norton-on-the-Moors in the County of Stafford – Charles Bowyer Adderley (died 28 March 1905)
4 May 1878 (H)V. Cranbrook of Hemsted in the County of Kent – Gathorne Hardy (died 30 Oct 1906)
27 Sep 1878 (P)E. Cairns (& V. Garmoyle in the County of Antrim) – Hugh MacCalmont Cairns (1st L. Cairns) (died 2 April 1885)
17 April 1880 (H:I)L. Shute of Beckett in the County of Berks (special remainder) – George William Barrington (7th V. Barrington (I)) (died 7 Nov 1886, extinct(5) 6 April 1990)
23 April 1880 (H)B. Bolsover of Bolsover Castle in the County of Derby (special remainder) – Augusta Mary Elizabeth Cavendish-Bentinck (died 7 Aug 1893, extinct(5) 30 July 1990)
28 April 1880 (P)E. of Lytton in the County of Derby (& V. Knebworth of Knebworth in the County of Hertford) – Edward Robert Lytton Bulwer-Lytton (2nd L. Lytton) (died 24 Nov 1891)
28 April 1880 (A)L. Watson of Thankerton in the County of Lanark – William Watson (died 14 Sep 1899)
29 April 1880 (H)L. Haldon of Haldon in the County of Devon – Lawrence Palk (died 22 March 1883, extinct(5) 11 Jan 1939)
30 April 1880 (H)L. Wimborne of Canford Magna in the County of Dorset – Ivor Bertie Guest (died 22 Feb 1914)
1 May 1880 (H)L. Ardilaun of Ashford in the County of Galway – Arthur Edward Guinness (extinct(1) 20 Jan 1915)
3 May 1880 (P)E. of Lathom in the County Palatine of Lancaster – Edward Bootle-Wilbraham (2nd L. Skelmersdale) (died 19 Nov 1898, extinct(3) 6 Feb 1930)
3 May 1880 (H)L. Lamington of Lamington in the County of Lanark – Alexander Dundas Ross Cochrane Wishart Baillie (died 15 Feb 1890, extinct(3) 20 Sep 1951)
4 May 1880 (P)E. Sondes of Lees Court in the County of Kent (& V. Throwley in the County of Kent) – George Watson Milles (5th L. Sondes) (died 10 Sep 1894, extinct(5) 2 Dec 1996)
4 May 1880 (H)L. Donington of Donington Park in the County of Leicester – Charles Frederick Abney Hastings (died 24 July 1895, extinct(3) 31 May 1927)
5 May 1880 (H)L. Trevor of Brynkinalt in the County of Denbigh – Arthur Edwin Hill-Trevor (died 25 Dec 1894)
6 May 1880 (H)L. Rowton of Rowton Castle in the County of Salop – Montague William Lowry Corry (extinct(1) 9 Nov 1903)
25 May 1880 (H)V. Sherbrooke of Sherbrooke in the County of Surrey – Robert Lowe (extinct(1) 27 July 1892)
25 May 1880 (H)L. Mount-Temple of Mount Temple in the County of Sligo – William Francis Cowper-Temple (extinct(1) 17 Oct 1888)
26 May 1880 (H)L. Brabourne of Brabourne in the County of Kent – Edward Hugessen Knatchbull-Hugessen (died 6 Feb 1893)
11 March 1881 (H)L. Ampthill of Ampthill in the County of Bedford – Odo William Leopold Russell (died 25 Aug 1884)
24 May 1881 (H)D. of Albany (& L. Arklow & E. of Clarence) – Leopold George Duncan Albert (died 28 March 1884, extinct(2) 28 March 1919)
6 Oct 1881 (H:S)L. Tweeddale of Yester in the County of Haddington – William Montagu Hay (10th M. of Tweeddale (S)) (died 25 Nov 1911)
7 Oct 1881 (H:I)L. Howth of Howth in the County of Dublin – William Ulick Tristram St Lawrence (4th E. of Howth (I)) (extinct(1) 9 March 1909)
8 Oct 1881 (H:S)L. Reay of Durness in the County of Sutherland – Donald James Mackay (11th L. Reay (S)) (extinct(1) 1 Aug 1921)
10 Oct 1881 (H)L. Derwent of Hackness in the North Riding of the County of York – Harcourt Van den Bempde-Johnstone (died 1 March 1916)
11 Oct 1881 (H)L. Hothfield of Hothfield in the County of Kent – Henry James Tufton (died 29 Oct 1926)
12 Oct 1881 (H)L. Tweedmouth of Edington in the County of Berwick – Dudley Coutts Marjoribanks (died 4 March 1894, extinct(3) 23 April 1935)
24 Nov 1881 (P)V. Lyons of Christ Church in the County of Southampton – Richard Bickerton Pemell Lyons (2nd L. Lyons) (extinct(1) 5 Dec 1887)
3 Feb 1882 (H)L. Bramwell of Hever in the County of Kent – George William Wilshere Bramwell (extinct(1) 9 May 1892)
23 June 1882 (A)L. FitzGerald of Kilmarnock in the County of Dublin – John David FitzGerald (died 16 Oct 1889)
24 Nov 1882 (H)L. Alcester of Alcester in the County of Warwick – Frederick Beauchamp Paget Seymour (extinct(1) 30 March 1895)
25 Nov 1882 (H)L. Wolseley of Cairo and of Wolseley in the County of Stafford – Garnet Joseph Wolseley (extinct(1) 25 March 1913)
30 Dec 1882 (P)E. of Selborne in the County of Southampton (& V. Wolmer of Blackmoor in the County of Southampton) – Roundell Palmer (1st L. Selborne) (died 4 May 1895)
24 Jan 1884 (H)L. Tennyson of Aldworth in the County of Sussex and of Freshwater in the Isle of Wight – Alfred Tennyson (died 6 Oct 1892)
4 March 1884 (H)V. Hampden of Glynde in the County of Sussex – Henry Bouverie William Brand (died 14 March 1892)
17 June 1884 (H:S)L. Strathspey of Strathspey in the Counties of Inverness and Moray – James Ogilvie Grant (9th E. of Seafield (S)) (died 5 June 1888)
4 Nov 1884 (H)L. Monk Bretton of Conyboro and of Hurstpierpoint in the County of Sussex – John George Dodson (died 25 May 1897)
5 Nov 1884 (H)L. Northbourne of Betteshanger in the County of Kent and of Jarrow Grange in the County Palatine of Durham – Walter Charles James (died 4 Feb 1893)
7 Nov 1884 (H:I)L. Sudley of Castle Gore in the County of Mayo – Arthur Saunders William Charles Fox Gore (5th E. of Arran (I)) (died 14 March 1901)
8 Nov 1884 (H:I)L. de Vesci of Abbey Leix in the Queen’s Co – John Robert William Vesey (4th V. de Vesci (I)) (extinct(1) 6 July 1903)
10 Nov 1884 (H:S)L. Herries of Carlaverock Castle in the County of Dumfries and of Everingham in the East Riding of the County of York – Marmaduke Francis Constable Maxwell (11th L. Herries (S)) (extinct(1) 5 Oct 1908)
26 June 1885 (H)L. Halsbury of Halsbury in the County of Devon – Hardinge Stanley Giffard (died 11 Dec 1921)
27 June 1885 (H:I)L. Powerscourt of Powerscourt in the County of Wicklow – Mervyn Edward Wingfield (7th V. Powerscourt (I)) (died 5 June 1904)
28 June 1885 (H:I)L. Northington of Watford in the County of Northampton – Anthony Henley Henley (3rd L. Henley (I)) (died 27 Nov 1898)
29 June 1885 (H)L. Rothschild of Tring in the County of Hertford – Nathaniel Mayer Rothschild (died 31 March 1915)
30 June 1885 (H)L. Revelstoke of Membland in the County of Devon – Edward Charles Baring (died 17 July 1897)
1 July 1885 (H)L. Monkswell of Monkswell in the County of Devon – Robert Porrett Collier (died 27 Oct 1886)
2 July 1885 (H)L. Hobhouse of Hadspen in the County of Somerset – Arthur Hobhouse (extinct(1) 6 Dec 1904)
3 July 1885 (H)E. of Iddesleigh in the County of Devon (& V. Saint Cyres of Newton Saint Cyres in the County of Devon) – Stafford Henry Northcote (died 12 Jan 1887)
3 July 1885 (H)L. Lingen of Lingen in the County of Hereford – Ralph Robert Wheeler Lingen (extinct(1) 22 July 1905)
4 July 1885 (H)L. Ashbourne of Ashbourne in the County of Meath – Edward Gibson (died 22 May 1913)
6 July 1885 (H)L. Saint Oswald of Nostell in the West Riding of the County of York – Rowland Winn (died 20 Jan 1893)
11 July 1885 (P)M. of Breadalbane (& E. of Ormelie in the County of Caithness) – Gavin Campbell (7th E. of Breadalbane (S)) (extinct(1) 19 Oct 1922)
13 July 1885 (X)E. of Fife – Alexander William George Duff (6th E. of Fife (I)) (extinct(1) 29 Jan 1912)
23 July 1885 (H)L. Wantage of Lockinge in the County of Berks – Robert James Loyd-Lindsay (extinct(1) 10 June 1901)
24 July 1885 (H)L. Esher of Esher in the County of Surrey – William Baliol Brett (died 24 May 1899)
28 Sep 1885 (P)V. Wolseley of Wolseley in the County of Stafford (special remainder) – Garnet Joseph Wolseley (1st L. Wolseley) (died 25 March 1913, extinct(2) 24 Dec 1936)
18 Nov 1885 (H)L. Deramore of Belvoir in the County of Down (special remainder) – Thomas Bateson (died 1 Dec 1890, extinct(6) 20 Aug 2006)
29 Dec 1885 (H)L. Montagu of Beaulieu in the County of Southampton – Henry John Montagu-Douglas-Scott (died 4 Nov 1905)
30 Dec 1885 (H:S)L. Elphinstone of Elphinstone in the County of Haddington – William Buller Fullerton Elphinstone (15th L. Elphinstone (S)) (died 18 Jan 1893)
31 Dec 1885 (H:S)L. Colville of Culross in the County of Perth – Charles John Colville (10th L. Colville of Culross (S)) (died 1 July 1903)
8 Feb 1886 (H)L. Herschell of the City of Durham – Farrer Herschell (died 1 March 1899)
15 Feb 1886 (H)L. Hillingdon of Hillingdon in the County of Middlesex – Charles Henry Mills (died 3 April 1898, extinct(5) 1 Sep 1982)
16 Feb 1886 (H)L. Hindlip of Hindlip in the County of Worcester and of Alsop-en-le-Dale in the County of Derby – Henry Allsopp (died 3 April 1887)
17 Feb 1886 (H)L. Grimthorpe of Grimthorpe in the East Riding of the County of York (special remainder) – Edmund Beckett (died 29 April 1905)
22 March 1886 (H)L. Stalbridge of Stalbridge in the County of Dorset – Richard de Aquila Grosvenor (died 18 May 1912, extinct(2) 24 Dec 1949)
23 March 1886 (H:I)L. Kensington of Kensington in the County of Middlesex – William Edwardes (4th L. Kensington (I)) (died 7 Oct 1896)
11 May 1886 (H)L. Farnborough of Farnborough in the County of Southampton – Thomas Erskine May (extinct(1) 17 May 1886)
13 Aug 1886 (P)V. Oxenbridge of Burton in the County of Lincoln – William John Monson (7th L. Monson) (extinct(1) 16 April 1898)
13 Aug 1886 (H)L. Burton of Rangemore and of Burton-upon-Trent both in the County of Stafford – Michael Arthur Bass (extinct(1) 1 Feb 1909)
14 Aug 1886 (H)L. Hamilton of Dalzell in the County of Lanark – John Glencairn Carter Hamilton (died 15 Oct 1900)
16 Aug 1886 (H)L. Brassey of Bulkeley in the County Palatine of Chester – Thomas Brassey (died 23 Feb 1918, extinct(2) 12 Nov 1919)
17 Aug 1886 (H)L. Thring of Alderhurst in the County of Surrey – Henry Thring (extinct(1) 4 Feb 1907)
19 Aug 1886 (H)V. Cross of Broughton-in-Furness in the County Palatine of Lancaster – Richard Assheton Cross (died 8 Jan 1914, extinct(3) 5 Dec 2004)
27 Aug 1886 (H)L. Stanley of Preston in the County Palatine of Lancaster – Frederick Arthur Stanley (died 14 June 1908)
9 Sep 1886 (H:I)E. de Montalt of Dundrum in the County of Tipperary – Cornwallis Maude (4th V. Hawarden (I)) (extinct(1) 9 Jan 1905)
25 Jan 1887 (A)L. Macnaghten of Runkerry in the County of Antrim – Edward Macnaghten (died 17 Feb 1913)
12 May 1887 (H)L. Connemara of Connemara in the County of Galway – Robert Bourke (extinct(1) 3 Sep 1902)
1 July 1887 (P)E. of Londesborough in the County of York (& V. Raincliffe of Raincliffe in the North Riding of the County of York) – William Henry Forester Denison (2nd L. Londesborough) (died 19 April 1900, extinct(4) 17 April 1937)
1 July 1887 (H:S)L. Bowes of Streatlam Castle in the County of Durham and of Lunedale in the County of York – Claude Bowes Lyon (13th E. of Strathmore and Kinghorne (S)) (died 16 Feb 1904)
2 July 1887 (H:I)L. Monckton of Serlby in the County of Nottingham – George Edmund Milnes Monckton-Arundell (7th V. Galway (I)) (died 7 March 1931, extinct(3) 1 Jan 1971)
4 July 1887 (H)L. Saint Levan of Saint Michael’s Mount in the County of Cornwall – John St Aubyn (died 14 May 1908)
5 July 1887 (H)L. Magheramorne of Magheramorne in the County of Antrim – James Macnaghten McGarel-Hogg (died 27 June 1890, extinct(4) 21 April 1957)
6 July 1887 (H)L. Armstrong of Cragside in the County of Northumberland – William George Armstrong (extinct(1) 27 Dec 1900)
7 July 1887 (H)L. Basing of Basing Byflete and of Hoddington both in the County of Southampton – George Sclater-Booth (died 22 Oct 1894)
8 July 1887 (H)L. De Ramsey of Ramsey Abbey in the County of Huntingdon – Edward Fellowes (died 9 Aug 1887)
9 July 1887 (H)L. Cheylesmore of Cheylesmore in the City of Coventry and County of Warwick – Henry William Eaton (died 2 Oct 1891, extinct(4) 21 April 1974)
22 July 1887 (H)L. Addington of Addington in the County of Buckingham – John Gellibrand Hubbard (died 28 Aug 1889)
23 Feb 1888 (H)L. Knutsford of Knutsford in the County Palatine of Chester – Henry Thurstan Holland (died 29 Jan 1914)
27 Oct 1888 (H)L. Savile of Rufford in the County of Nottingham (special remainder) – John Savile (died 28 Nov 1896)
17 Nov 1888 (P)M. of Dufferin and Ava in the County of Down and in Burma (& E. of Ava in the province of Burma) – Frederick Temple Blackwood (1st E. of Dufferin) (died 12 Feb 1902, extinct(5) 29 May 1988)
29 July 1889 (P)D. of Fife in Scotland (& M. of Macduff in the County of Banff) – Alexander William George Duff (6th E. of Fife (I)) (extinct(1) 29 Jan 1912)
5 Dec 1889 (A)L. Morris of Spiddal in the County of Galway – Michael Morris (died 8 Sep 1901)
14 April 1890 (H)L. Field of Bakeham in the County of Surrey – William Ventris Field (extinct(1) 23 Jan 1907)
24 May 1890 (H)D. of Clarence and Avondale (& E. of Athlone) – Albert Victor Christian Edward (extinct(1) 14 Jan 1892)
20 Jan 1891 (H)L. Sandford of Sandford in the County of Salop – Francis Richard Sandford (extinct(1) 31 Dec 1893)
21 Jan 1891 (H)L. Iveagh of Iveagh in the County of Down – Edward Cecil Guinness (died 7 Oct 1927)
28 Jan 1891 (A)L. Hannen of Burdock in the County of Sussex – James Hannen (died 29 March 1894)
23 June 1891 (H)L. Mount Stephen of Mount Stephen in the Province of British Columbia and Dominion of Canada and of Dufftown in the County of Banff – George Stephen (extinct(1) 29 Nov 1921)
15 July 1891 (H)L. Masham of Swinton in the County of York – Samuel Cunliffe Lister (died 2 Feb 1906, extinct(3) 4 Jan 1924)
14 Aug 1891 (H)B. Macdonald of Earnscliffe in the Province of Ontario and Dominion of Canada – Susan Agnes Macdonald (extinct(1) 5 Sep 1920)
11 Nov 1891 (H)Vss Hambleden of Hambleden in the County of Buckingham (special remainder) – Emily Smith (died 13 Aug 1913)
20 Feb 1892 (H)L. Roberts of Kandahar in Afghanistan and of the City of Waterford – Frederick Sleigh Roberts (extinct(1) 14 Nov 1914)
22 Feb 1892 (H)L. Hood of Avalon in the County of Somerset – Arthur William Acland Hood (extinct(1) 15 Nov 1901)
23 Feb 1892 (H)L. Kelvin of Largs in the County of Ayr – William Thomson (extinct(1) 17 Dec 1907)
7 April 1892 (X)D. of Argyll in Scotland – George Douglas Campbell (8th D. of Argyll (S)) (died 24 April 1900)
24 May 1892 (H)D. of York (& E. of Inverness & L. Killarney) – George Frederick Ernest Albert (merged in Crown 6 May 1910)
18 June 1892 (H)L. Rookwood of Rookwood Hall and Down Hall both in the County of Essex – Henry John Selwyn Ibbetson (extinct(1) 15 Jan 1902)
20 June 1892 (H)L. Cromer of Cromer in the County of Norfolk – Evelyn Baring (died 29 Jan 1917)
20 Aug 1892 (H)L. Shand of Woodhouse in the County of Dumfries – Alexander Burns Shand (extinct(1) 6 March 1904)
22 Aug 1892 (P)M. of Zetland (& E. of Ronaldshay in the County of Orkney and Zetland) – Lawrence Dundas (3rd E. of Zetland) (died 11 March 1929)
22 Aug 1892 (P)E. of Cranbrook in the County of Kent (& L. Medway) – Gathorne Gathorne-Hardy (1st V. Cranbrook) (died 30 Oct 1906)
22 Aug 1892 (H)L. Ashcombe of Dorking in the County of Surrey and of Bodiam Castle in the County of Sussex – George Cubitt (died 26 Feb 1917)
23 Aug 1892 (P)E. of Ancaster in the County of Lincoln – Gilbert Henry Heathcote-Drummond-Willoughby (24th L. Willoughby de Eresby) (died 24 Dec 1910, extinct(3) 29 March 1983)
23 Aug 1892 (H)L. Knightley of Fawsley in the County of Northampton – Rainald Knightley (extinct(1) 19 Dec 1895)
24 Aug 1892 (H)L. Blythswood of Blythswood in the County of Renfrew (special remainder) – Archibald Campbell Campbell (died 8 July 1908, extinct(7) 14 Sep 1940)
25 Aug 1892 (H)L. Crawshaw of Crawshaw in the County Palatine of Lancaster and of Whatton in the County of Leicester – Thomas Brooks (died 5 Feb 1908)
26 Aug 1892 (H)L. Amherst of Hackney in the County of London (special remainder) – William Amhurst Tyssen Amherst (died 16 Jan 1909)
27 Aug 1892 (H)L. Newton of Newton in Makerfield in the County Palatine of Lancaster – William John Legh (died 15 Dec 1898)
29 Aug 1892 (H)L. Dunleath of Ballywalter in the County of Down – John Mulholland (died 11 Dec 1895)
30 Aug 1892 (H)L. Llangattock of the Hendre in the County of Monmouth – John Allan Rolls (died 24 Sep 1912, extinct(2) 31 Oct 1916)
3 Sep 1892 (H)L. Playfair of Saint Andrews in the County of Fife – Lyon Playfair (died 29 May 1898, extinct(2) 26 Dec 1939)
5 Sep 1892 (H)L. Battersea of Battersea in the County of London and Overstrand in the County of Norfolk – Cyril Flower (extinct(1) 27 Nov 1907)
9 June 1893 (H)L. Swansea of Singleton in the County of Glamorgan – Henry Hussey Vivian (died 28 Nov 1894)
22 June 1893 (H)L. Farrer of Abinger in the County of Surrey – Thomas Henry Farrer (died 11 Oct 1899, extinct(5) 16 Dec 1964)
23 June 1893 (H)L. Overtoun of Overtoun in the County of Dumbarton – John Campbell White (extinct(1) 15 Feb 1908)
24 June 1893 (H)L. Hawkesbury of Haselbech in the County of Northampton and of Ollerton, Sherwood Forest, in the County of Nottingham – Cecil George Savile Foljambe (died 23 March 1907)
26 June 1893 (H)L. Kelhead of Kelhead in the County of Dumfries – Francis Archibald Douglas (extinct(1) 19 Oct 1894)
21 Aug 1893 (H)L. Stanmore of Great Stanmore in the County of Middlesex – Arthur Hamilton-Gordon (died 30 Jan 1912, extinct(2) 13 April 1957)
23 Sep 1893 (A)L. Bowen of Colwood in the County of Sussex – Charles Synge Christopher Bowen (died 10 April 1894)
30 March 1894 (H)L. Rendel of Hatchlands in the County of Surrey – Stuart Rendel (extinct(1) 4 June 1913)
16 April 1894 (H)L. Welby of Allington in the County of Lincoln – Reginald Earle Welby (extinct(1) 29 Oct 1915)
7 May 1894 (A)L. Russell of Killowen in the County of Down – Charles Russell (died 10 Aug 1900)
13 Aug 1894 (A)L. Davey of Fernhurst in the County of Sussex – Horace Davey (died 20 Feb 1907)
9 May 1895 (H)V. Peel of Sandy in the County of Bedford – Arthur Wellesley Peel (died 24 Oct 1912)
16 July 1895 (P)E. Carrington (& V. Wendover of Chepping Wycombe in the County of Buckingham) – Charles Robert Carington (3rd L. Carrington) (extinct(1) 13 June 1928)
17 July 1895 (P)E. of Crewe of Crewe in the County Palatine of Chester – Robert Offley Ashburton Crewe-Milnes (2nd L. Houghton) (extinct(1) 20 June 1945)
18 July 1895 (H)L. Loch of Drylaw in the County of Midlothian – Henry Brougham Loch (died 20 June 1900, extinct(4) 24 June 1991)
19 July 1895 (H)L. Wandsworth of Wandsworth in the County of London – Sydney James Stern (extinct(1) 10 Feb 1912)
25 July 1895 (H)L. Ashton of Ashton in the County Palatine of Lancaster – James Williamson (extinct(1) 27 May 1930)
3 Aug 1895 (P)V. Knutsford of Knutsford in the County Palatine of Chester – Henry Thurstan Holland (1st L. Knutsford) (died 29 Jan 1914)
3 Aug 1895 (H)L. Burghclere of Walden in the County of Essex – Herbert Coulstoun Gardner (extinct(1) 6 May 1921)
5 Aug 1895 (H)V. Llandaff of Hereford in the County of Hereford – Henry Matthews (extinct(1) 3 April 1913)
5 Aug 1895 (H)L. James of Hereford in the County of Hereford – Henry James (extinct(1) 18 Aug 1911)
14 Nov 1895 (H)L. Rathmore of Shanganagh in the County of Dublin – David Robert Plunket (extinct(1) 22 Aug 1919)
15 Nov 1895 (H)L. Pirbright of Pirbright in the County of Surrey – Henry de Worms (extinct(1) 9 Jan 1903)
16 Nov 1895 (H)L. Glenesk of Glenesk in the County of Midlothian – Algernon Borthwick (extinct(1) 24 Nov 1908)
24 Jan 1896 (H)L. Leighton of Stretton in the County of Salop – Frederic Leighton (extinct(1) 25 Jan 1896)
31 Jan 1896 (H)L. Aldenham of Aldenham in the County of Hertford – Henry Hucks Gibbs (died 13 Sep 1907)
8 June 1896 (H)L. Heneage of Hainton in the County of Lincoln – Edward Heneage (died 10 Aug 1922, extinct(3) 19 Feb 1967)
9 June 1896 (H)L. Malcolm of Poltalloch in the County of Argyll – John Wingfield Malcolm (extinct(1) 6 March 1902)
17 June 1896 (X)L. Roos of Belvoir in the County of Leicester – John James Robert Manners (7th D. of Rutland) (died 4 Aug 1906)
11 Aug 1896 (H)L. Rosmead of Rosmead in the County of Westmeath and of Tafelberg in South Africa – Hercules George Robert Robinson (died 28 Oct 1897, extinct(2) 26 May 1933)
5 Feb 1897 (H)L. Kinnear of Spurness in the County of Orkney – Alexander Smith Kinnear (extinct(1) 20 Dec 1917)
6 Feb 1897 (H)L. Lister of Lyme Regis in the County of Dorset – Joseph Lister (extinct(1) 10 Feb 1912)
22 July 1897 (P)E. Egerton of Tatton in the County Palatine of Chester (& V. Salford in the County Palatine of Lancaster) – Wilbraham Egerton (2nd L. Egerton) (extinct(1) 16 March 1909)
23 July 1897 (H:S)L. Fairlie of Fairlie in the County of Ayr – David Boyle (7th E. of Glasgow (S)) (died 13 Dec 1915)
24 July 1897 (H:I)L. Dawnay of Danby in the North Riding of the County of York – Hugh Richard Dawnay (8th V. Downe (I)) (died 21 Jan 1924)
26 July 1897 (H)L. Ludlow of Heywood in the County of Wilts – Henry Charles Lopes (died 25 Dec 1899, extinct(2) 8 Nov 1922)
27 July 1897 (H)L. HolmPatrick of HolmPatrick in the County of Dublin – Ion Trant Hamilton (died 6 March 1898)
28 July 1897 (H)L. Inverclyde of Castle Wemyss in the County of Renfrew – John Burns (died 12 Feb 1901, extinct(4) 17 June 1957)
23 Aug 1897 (H)L. Strathcona and Mount Royal of Glencoe in the County of Argyll and of Mount Royal in the Province of Quebec and Dominion of Canada – Donald Alexander Smith (extinct(1) 21 Jan 1914)
11 Nov 1897 (P)V. Esher of Esher in the County of Surrey – William Baliol Brett (1st L. Esher) (died 24 May 1899)
29 Nov 1897 (X)L. Burton of Burton-on-Trent and of Rangemore both in the County of Stafford (special remainder) – Michael Arthur Bass (1st L. Burton) (died 1 Feb 1909)
19 Jan 1898 (P)E. of Halsbury in the County of Devon (& V. Tiverton of Tiverton in the County of Devon) – Hardinge Stanley Giffard (1st L. Halsbury) (died 11 Dec 1921)
19 Jan 1898 (H)L. Newlands of Newlands and Barrowfield in the County of the City of Glasgow and of Mauldslie Castle in the County of Lanark – William Wallace Hozier (died 30 Jan 1906, extinct(2) 5 Sep 1929)
20 Jan 1898 (H)L. Farquhar of Saint Marylebone in the County of London – Horace Brand Townsend-Farquhar (extinct(1) 30 Aug 1923)
11 June 1898 (H:I)L. Muncaster of Muncaster in the County of Cumberland – Josslyn Francis Pennington (5th L. Muncaster (I)) (extinct(1) 30 March 1917)
13 June 1898 (H)L. Haliburton of Windsor in the Province of Nova Scotia and Dominion of Canada – Arthur Lawrence Haliburton (extinct(1) 21 April 1907)
1 Nov 1898 (H)L. Kitchener of Khartoum and of Aspall in the County of Suffolk – Horatio Herbert Kitchener (extinct(1) 5 June 1916)
25 Jan 1899 (P)V. Cromer of Cromer in the County of Norfolk – Evelyn Baring (1st L. Cromer) (died 29 Jan 1917)
25 Jan 1899 (H)L. Currie of Hawley in the County of Southampton – Philip Henry Wodehouse Currie (extinct(1) 12 May 1906)
26 Jan 1899 (H)L. Glanusk of Glanusk Park in the County of Brecknock – Joseph Russell Bailey (died 6 Jan 1906)
27 Jan 1899 (H)L. Brampton of Brampton in the County of Huntingdon – Henry Hawkins (extinct(1) 6 Oct 1907)
28 Jan 1899 (H)L. Cranworth of Letton and Cranworth in the County of Norfolk – Robert Thornhaugh Gurdon (died 13 Oct 1902)
2 Aug 1899 (H)B. Dorchester of Dorchester in the County of Oxford – Henrietta Anne Carleton (died 2 March 1925, extinct(2) 20 Jan 1963)
22 Aug 1899 (H)L. Pauncefote of Preston in the County of Gloucester – Julian Pauncefote (extinct(1) 24 May 1902)
16 Oct 1899 (X)D. of Fife (& E. of Macduff in the County of Banff) (special remainder) – Alexander William George Duff (1st D. of Fife) (died 29 Jan 1912)
14 Nov 1899 (A)L. Robertson of Forteviot in the County of Perth – James Patrick Bannerman Robertson (died 2 Feb 1909)
20 Jan 1900 (H)L. Northcote of the City and County of the City of Exeter – Henry Stafford Northcote (extinct(1) 29 Sep 1911)
22 Jan 1900 (H)L. Avebury of Avebury in the County of Wilts – John Lubbock (died 28 May 1913)
10 May 1900 (A)L. Lindley of East Carleton in the County of Norfolk – Nathaniel Lindley (died 9 Dec 1921)
15 June 1900 (X)L. Killanin of Galway in the County of Galway – Michael Morris (L. Morris) (died 8 Sep 1901)
16 June 1900 (H)L. O’Brien of Kilfenora in the County of Clare – Peter O’Brien (extinct(1) 7 Sep 1914)
18 June 1900 (H)L. Alverstone of Alverstone in the Isle of Wight and County of Southampton – Richard Everard Webster (extinct(1) 15 Dec 1915)
26 June 1900 (X)L. Strathcona and Mount Royal of Mount Royal in the Province of Quebec and Dominion of Canada and of Glencoe in the County of Argyll (special remainder) – Donald Alexander Smith (1st L. Strathcona and Mount Royal) (died 21 Jan 1914)
18 Dec 1900 (H)V. Goschen of Hawkhurst in the County of Kent – George Joachim Goschen (died 7 Feb 1907)
19 Dec 1900 (H)V. Ridley (& L. Wensleydale of Blagdon and Blyth, both in the County of Northumberland) – Matthew White Ridley (died 28 Nov 1904)

Home page | Chronological list 1801–2014 | Alphabetical index 1801–2014 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2014
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2014
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
NEW   List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary

Last updated: 26 February 2014.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!