Coronet of a baron - link to home pageUnited Kingdom peerage creations 1801 to 2014: a list compiled by David Beamish

Peerages created since 1 August 1958 other than under the Life Peerages Act 1958

Home page | Chronological list 1801–2014 | Alphabetical index 1801–2014 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2014
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2014
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
NEW   List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary

The colour code used on this page is shown in the List of administrations.

16 Feb 1959 (H)L. Rootes of Ramsbury in the County of Wilts – William Edward Rootes (died 12 Dec 1964)
10 March 1959 (H)L. Netherthorpe of Anston in the West Riding of the County of York – James Turner (died 8 Nov 1980)
6 April 1959 (A)L. Jenkins of Ashley Gardens in the City of Westminster – David Llewelyn Jenkins (died 21 July 1969)
15 July 1959 (H)L. Crathorne of Crathorne in the North Riding of the County of York – Thomas Lionel Dugdale (died 26 March 1977)
16 July 1959 (H)L. Forster of Harraby of Beckenham in the County of Kent – John Forster (extinct(1) 24 July 1972)
20 Aug 1959 (H)L. Spens of Blairsanquhar in the County of Fife – William Patrick Spens (died 15 Nov 1973)
12 Nov 1959 (H)V. Dunrossil of Vallaquie in the Isle of North Uist and County of Inverness – William Shepherd Morrison (died 3 Feb 1961)
20 Nov 1959 (H)V. Stuart of Findhorn of Findhorn in the County of Moray – James Gray Stuart (died 20 Feb 1971)
8 Dec 1959 (H)L. MacAndrew of the Firth of Clyde – Charles Glen MacAndrew (died 11 Nov 1979)
7 Jan 1960 (A)L. Morris of Borth-y-Gest of Borth-y-Gest in the County of Caernarvon – John William Morris (died 9 June 1979)
20 Jan 1960 (P)V. Rochdale of Rochdale in the County Palatine of Lancaster – John Durival Kemp (2nd L. Rochdale) (died 24 May 1993)
20 Jan 1960 (H)L. Nelson of Stafford of Hilcote Hall in the County of Stafford – George Horatio Nelson (died 16 July 1962)
8 Feb 1960 (H)L. Howick of Glendale of Howick in the County of Northumberland – Evelyn Baring (died 10 March 1973)
12 April 1960 (H)L. Gladwyn of Bramfield in the County of Suffolk – Hubert Miles Gladwyn Jebb (died 24 Oct 1996)
4 July 1960 (H)L. Sanderson of Ayot of Welwyn in the County of Hertford – Basil Sanderson (died 15 Aug 1971)
15 July 1960 (H)V. Slim of Yarralumla in the Capital Territory of Australia and of Bishopston in the City and County of Bristol – William Joseph Slim (died 14 Dec 1970)
2 Aug 1960 (H)V. Head of Throope in the County of Wilts – Antony Henry Head (died 29 March 1983)
22 Aug 1960 (H)L. Nugent of West Harling in the County of Norfolk – Terence Edmund Gascoigne Nugent (extinct(1) 27 April 1973)
1 Sep 1960 (H)V. Amory of Tiverton in the County of Devon – Derick Heathcoat Amory (extinct(1) 19 Jan 1981)
8 Sep 1960 (H)V. Boyd of Merton of Merton-in-Penninghame in the County of Wigtown – Alan Tindal Lennox-Boyd (died 8 March 1983)
1 Oct 1960 (A)L. Hodson of Rotherfield Greys in the County of Oxford – Francis Lord Charlton Hodson (died 11 March 1984)
11 Nov 1960 (H)V. Ward of Witley of Great Witley in the County of Worcester – George Reginald Ward (extinct(1) 15 June 1988)
23 Nov 1960 (H)L. Cobbold of Knebworth in the County of Hertford – Cameron Fromanteel Cobbold (died 1 Nov 1987)
20 Jan 1961 (A)L. Guest of Graden in the County of Berwick – Christopher William Graham Guest (died 25 Sep 1984)
3 Feb 1961 (H)L. Fleck of Salcoats in the County of Ayr – Alexander Fleck (extinct(1) 6 Aug 1968)
29 June 1961 (H)L. Robertson of Oakridge of Oakridge in the County of Gloucester – Brian Hubert Robertson (died 29 April 1974)
10 July 1961 (H)L. Marks of Broughton of Sunningdale in the Royal County of Berks – Simon Marks (died 8 Dec 1964)
12 July 1961 (H)E. of Avon (& V. Eden of Royal Leamington Spa in the County of Warwick) – Robert Anthony Eden (died 14 Jan 1977, extinct(2) 17 Aug 1985)
25 July 1961 (X)L. Fairhaven of Anglesey Abbey in the County of Cambridge (special remainder) – Urban Huttleston Rogers Broughton (1st L. Fairhaven) (died 20 Aug 1966)
6 Oct 1961 (H)E. of Snowdon (& V. Linley of Nymans in the County of Sussex) – Antony Charles Robert Armstrong-Jones
11 Oct 1961 (A)L. Devlin of West Wick in the County of Wilts – Patrick Arthur Devlin (died 9 Aug 1992)
25 Jan 1962 (H)L. Leighton of Saint Mellons of Saint Mellons in the County of Monmouth – George Leighton Seager (died 17 Oct 1963)
26 Jan 1962 (H)L. Brain of Eynsham in the County of Oxford – Walter Russell Brain (died 29 Dec 1966)
29 Jan 1962 (H)L. Aldington of Bispham in the County of the Borough of Blackpool – Austin Richard William Low (died 7 Dec 2000)
2 Feb 1962 (H)L. Inchyra of Saint Madoes in the County of Perth – Frederick Robert Hoyer Millar (died 16 Oct 1989)
26 March 1962 (H)L. Lambury of Northfield in the County of Warwick – Leonard Percy Lord (extinct(1) 13 Sep 1967)
19 April 1962 (A)L. Pearce of Sweethaws in the County of Sussex – Edward Holroyd Pearce (died 26 Nov 1990)
15 June 1962 (H)L. Mabane of Rye in the County of Sussex – William Mabane (extinct(1) 16 Nov 1969)
11 July 1962 (P)V. Radcliffe of Hampton Lucy in the County of Warwick – Cyril John Radcliffe (L. Radcliffe) (extinct(1) 1 April 1977)
17 July 1962 (H)L. Dilhorne of Towcester in the County of Northampton – Reginald Edward Manningham-Buller (died 7 Sep 1980)
20 July 1962 (P)E. of Kilmuir (& L. Fyfe of Dornoch of Dornoch in the County of Sutherland) – David Patrick Maxwell Fyfe (1st V. Kilmuir) (extinct(1) 27 Jan 1967)
1 Aug 1962 (H)L. Eccles of Chute in the County of Wilts – David McAdam Eccles (died 24 Feb 1999)
22 Aug 1962 (P)V. Mills of Kensington in the County of London – Percy Herbert Mills (1st L. Mills) (died 10 Sep 1968)
18 Jan 1963 (H)L. Silsoe of Silsoe in the County of Bedford – Arthur Malcolm Trustram Eve (died 3 Dec 1976)
24 Jan 1963 (H)L. Normanbrook of Chelsea in the County of London – Norman Craven Brook (extinct(1) 15 June 1967)
30 Jan 1963 (P)E. Alexander of Hillsborough (& L. Weston-super-Mare of Weston-super-Mare in the County of Somerset) – Albert Victor Alexander (1st V. Alexander of Hillsborough) (extinct(1) 11 Jan 1965)
8 Nov 1963 (H)V. Blakenham of Little Blakenham in the County of Suffolk – John Hugh Hare (died 7 March 1982)
9 Nov 1963 (H)L. Drumalbyn of Whitesands in the Royal Burgh of Dumfries – Niall Malcolm Stewart Macpherson (extinct(1) 11 Oct 1987)
15 Nov 1963 (H)L. Wakefield of Kendal of Kendal in the County of Westmorland – William Wavell Wakefield (extinct(1) 12 Aug 1983)
26 Nov 1963 (A)L. Upjohn of Little Tey in the County of Essex – Gerald Ritchie Upjohn (died 27 Jan 1971)
27 Nov 1963 (H)L. Egremont of Petworth in the County of Sussex – John Edward Reginald Wyndham (died 6 June 1972)
11 Jan 1964 (A)L. Donovan of Winchester in the County of Southampton – Terence Norbert Donovan (died 12 Dec 1971)
14 Jan 1964 (P)V. Eccles of Chute in the County of Wilts – David McAdam Eccles (1st L. Eccles) (died 24 Feb 1999)
10 March 1964 (H)L. Thomson of Fleet of Northbridge in the City of Edinburgh – Roy Herbert Thomson (died 4 Aug 1976)
13 May 1964 (H)L. Martonmere of Blackpool in the County Palatine of Lancaster – John Roland Robinson (died 3 May 1989)
26 June 1964 (H)V. Watkinson of Woking in the County of Surrey – Harold Arthur Watkinson (extinct(1) 19 Dec 1995)
29 June 1964 (H)L. Sherfield of Sherfield-on-Loddon in the County of Southampton – Roger Mellor Makins (died 9 Nov 1996)
30 June 1964 (H)L. Inglewood of Hutton in the Forest in the County of Cumberland – William Morgan Fletcher-Vane (died 22 June 1989)
16 July 1964 (H)V. Muirshiel of Kilmacolm in the County of Renfrew – John Scott Maclay (extinct(1) 17 Aug 1992)
16 July 1964 (H)L. Glendevon of Midhope in the County of Linlithgow – John Adrian Hope (died 18 Jan 1996)
4 Sep 1964 (H)L. Erskine of Rerrick of Rerrick in the Stewartry of Kirkcudbright – John Maxwell Erskine (died 14 Dec 1980, extinct(2) 7 June 1995)
1 Oct 1964 (A)L. Wilberforce of the City and County of Kingston-upon-Hull – Richard Orme Wilberforce (died 15 Feb 2003)
7 Dec 1964 (P)V. Dilhorne of Greens Norton in the County of Northampton – Reginald Edward Manningham-Buller (1st L. Dilhorne) (died 7 Sep 1980)
11 Dec 1964 (H)L. Grimston of Westbury of Westbury in the County of Wilts – Robert Villiers Grimston (died 8 Dec 1979)
19 Dec 1964 (H)L. Erroll of Hale of Kilmun in the County of Argyll – Frederick James Erroll (extinct(1) 14 Sep 2000)
23 Dec 1964 (H)L. Renwick of Coombe in the County of Surrey – Robert Burnham Renwick (died 30 Sep 1973)
30 Dec 1964 (H)L. Fraser of Allander of Dineiddwg in the County of Stirling – Hugh Fraser (died 6 Nov 1966, extinct(2) 5 May 1987)
31 Dec 1964 (H)L. St Helens of St Helens in the County Palatine of Lancaster – Michael Henry Colin Hughes-Young (died 27 Dec 1980)
1 Jan 1965 (a.m.) (H)L. Margadale of Islay in the County of Argyll – John Granville Morrison (died 25 May 1996)
18 Feb 1965 (A)L. Pearson of Minnedosa in Canada and of the Royal Borough of Kensington – Colin Hargreaves Pearson (died 31 Jan 1980)
30 Sep 1968 (A)L. Diplock of Wansford in the County of Huntingdon and Peterborough – William John Kenneth Diplock (died 14 Oct 1985)
12 March 1971 (A)L. Cross of Chelsea of the Royal Borough of Kensington and Chelsea – Arthur Geoffrey Neale Cross (died 4 Aug 1989)
4 Oct 1971 (A)L. Kilbrandon of Kilbrandon in the County of Argyll – Charles James Dalrymple Shaw (died 10 Sep 1989)
10 Jan 1972 (A)L. Salmon of Sandwich in the County of Kent – Cyril Barnet Salmon (died 7 Nov 1991)
1 Oct 1974 (A)L. Edmund-Davies of Aberpennar in the County of Mid Glamorgan – Herbert Edmund Davies (died 27 Dec 1992)
13 Jan 1975 (A)L. Fraser of Tullybelton of Bankfoot in the County of Perth – Walter Ian Reid Fraser (died 17 Feb 1989)
30 Sep 1975 (A)L. Russell of Killowen of Killowen in the County of Down – Charles Ritchie Russell (died 23 June 1986)
10 Jan 1977 (A)L. Keith of Kinkel of Strathtummel in the District of Perth and Kinross – Henry Shanks Keith (died 21 June 2002)
30 Sep 1977 (A)L. Scarman of Quatt in the County of Salop – Leslie George Scarman (died 8 Dec 2004)
28 Sep 1979 (A)L. Lane of St Ippollitts in the County of Hertfordshire – Geoffrey Dawson Lane (died 21 Aug 2005)
15 April 1980 (A)L. Roskill of Newtown in the County of Hampshire – Eustace Wentworth Roskill (died 4 Oct 1996)
29 Sep 1980 (A)L. Bridge of Harwich of Harwich in the County of Essex – Nigel Cyprian Bridge (died 20 Nov 2007)
24 Sep 1981 (A)L. Brandon of Oakbrook of Hammersmith in Greater London – Henry Vivian Brandon (died 24 March 1999)
12 March 1982 (A)L. Brightman of Ibthorpe in the County of Hampshire – John Anson Brightman (died 6 Feb 2006)
30 Sep 1982 (A)L. Templeman of White Lackington in the County of Somerset – Sydney William Templeman (died 4 June 2014)
16 June 1983 (H)V. Whitelaw of Penrith in the County of Cumbria – William Stephen Ian Whitelaw (extinct(1) 1 July 1999)
11 July 1983 (H)V. Tonypandy of Rhondda in the County of Mid Glamorgan – Thomas George Thomas (extinct(1) 22 Sep 1997)
24 Feb 1984 (H)E. of Stockton (& V. Macmillan of Ovenden of Chelwood Gate in the County of East Sussex and Stockton-on-Tees in the County of Cleveland) – Maurice Harold Macmillan (died 29 Dec 1986)
23 May 1985 (A)L. Griffiths of Govilon in the County of Gwent – William Hugh Griffiths
30 Jan 1986 (A)L. Ackner of Sutton in the County of West Sussex – Desmond James Conrad Ackner (died 21 March 2006)
31 Jan 1986 (A)L. Oliver of Aylmerton of Aylmerton in the County of Norfolk – Peter Raymond Oliver (died 17 Oct 2007)
6 Feb 1986 (A)L. Goff of Chieveley of Chieveley in the Royal County of Berkshire – Robert Lionel Archibald Goff
23 July 1986 (H)D. of York (& E. of Inverness & L. Killyleagh) – Andrew Albert Christian Edward - -
9 Feb 1988 (A)L. Jauncey of Tullichettle of Comrie in the District of Perth and Kinross – Charles Eliot Jauncey (died 18 July 2007)
1 Oct 1991 (A)L. Browne-Wilkinson of Camden in the London Borough of Camden – Nicolas Christopher Henry Browne-Wilkinson
10 Jan 1992 (A)L. Mustill of Pateley Bridge in the County of North Yorkshire – Michael John Mustill
11 March 1992 (A)L. Slynn of Hadley of Eggington in the County of Bedfordshire – Gordon Slynn (died 7 April 2009)
1 Oct 1992 (A)L. Woolf of Barnes in the London Borough of Richmond – Harry Kenneth Woolf
1 Oct 1993 (A)L. Lloyd of Berwick of Ludlay in the County of East Sussex – Anthony John Leslie Lloyd
11 Jan 1994 (A)L. Nolan of Brasted in the County of Kent – Michael Patrick Nolan (died 22 Jan 2007)
3 Oct 1994 (A)L. Nicholls of Birkenhead of Stoke D’Abernon in the County of Surrey – Donald James Nicholls
11 Jan 1995 (A)L. Steyn of Swafield in the County of Norfolk – Johan van Zyl Steyn
21 Feb 1995 (A)L. Hoffmann of Chedworth in the County of Gloucestershire – Leonard Hubert Hoffmann
1 Oct 1996 (a.m.) (A)L. Clyde of Briglands in Perthshire and Kinross – James John Clyde (died 6 March 2009)
6 Jan 1997 (A)L. Hutton of Bresagh in the County of Down – James Brian Edward Hutton
28 July 1997 (A)L. Saville of Newdigate of Newdigate in the County of Surrey – Mark Oliver Saville
1 Oct 1998 (a.m.) (A)L. Hobhouse of Woodborough of Woodborough in the County of Wiltshire – John Stewart Hobhouse (died 15 March 2004)
1 Oct 1998 (p.m.) (A)L. Millett of St Marylebone in the City of Westminster – Peter Julian Millett
12 Jan 1999 (A)L. Phillips of Worth Matravers of Belsize Park in the London Borough of Camden – Nicholas Addison Phillips
19 June 1999 (H)E. of Wessex (& V. Severn) – Edward Antony Richard Louis
17 July 2000 (A)L. Scott of Foscote of Foscote in the County of Buckinghamshire – Richard Rashleigh Folliott Scott
1 Oct 2002 (A)L. Walker of Gestingthorpe of Gestingthorpe in the County of Essex – Robert Walker
12 Jan 2004 (a.m.) (A)B. Hale of Richmond of Easby in the County of North Yorkshire – Brenda Marjorie Hale
12 Jan 2004 (p.m.) (A)L. Carswell of Killeen in the County of Down – Robert Douglas Carswell
13 Jan 2004 (A)L. Brown of Eaton-under-Heywood of Eaton-under-Heywood in the County of Shropshire – Simon Denis Brown
3 Oct 2005 (A)L. Mance of Frognal in the London Borough of Camden – Jonathan Hugh Mance
11 Jan 2007 (A)L. Neuberger of Abbotsbury of Abbotsbury in the County of Dorset – David Edmond Neuberger
21 April 2009 (A)L. Collins of Mapesbury of Hampstead Town in the London Borough of Camden – Lawrence Antony Collins
29 June 2009 (A)L. Kerr of Tonaghmore of Tonaghmore in the County of Down – Brian Francis Kerr
26 May 2011 (H)D. of Cambridge (& E. of Strathearn & L. Carrickfergus) – William Arthur Philip Louis

Home page | Chronological list 1801–2014 | Alphabetical index 1801–2014 | List of administrations
Chronological list 1801–1900 | Chronological list 1901–1950 | Chronological list 1951–1990 | Chronological list 1991–2014
Alphabetical index 1801–1900 | Alphabetical index 1901–1950 | Alphabetical index 1951–1990 | Alphabetical index 1991–2014
Alphabetical index A–D | Alphabetical index E–K | Alphabetical index L–R | Alphabetical index S–Z
Peerages created under the Life Peerages Act 1958 | Index thereof | Other peerages since 1 August 1958
Peerages conferred on women | Index thereof | Table of peerage creations by administration | Special remainders
NEW   List of Lords of Appeal in Ordinary 1876–2009 | Legislation relating to Lords of Appeal in Ordinary

Last updated: 16 December 2014.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS!